Hartohet rregullorja e disiplinës! Policët e burgjeve u ndalohet komunikimi apo shoqërimi me kriminelë... S'lejohet anëtarësimi në parti! Shkelja çon deri në shkarkim

TIRANË-Asnjë punonjësi të policisë së Burgjeve në vend nuk i lejohet të jetë anëtar i ndonjë partie politike, apo të ketë kontakte me familjarët e të burgosurve, apo aq më tepër të ketë komunikim apo shoqërim me ndonjë të inkriminuar. Dënimi për shkelje do të ishte shkarkimi nga puna. Këto janë disa nga pika kryesore të Rregullores së Disiplinës në Policinë e Burgjeve, e cila është votuar dje në Fletoren Zyrtare.

 Rregullorja, e cila pritet të hyjë në fuqi pas 2 javësh, vendos kufijtë dhe të drejtat e policëve të burgjeve, gjatë gjithë aktivitetet të punës së tyre. Duket si një 'vetting' i shkurtër për policët e burgjeve.

Urdhri është firmosur më 8 shtator nga ish-ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • zeneli: 21/09/2021 11:56

    Domethene nuk lejohet shoqerimi as me kriminele, as me kriminele?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Lorenc Vangjeli: Një hall më shumë në prehrin e Altin Dumanit

Lorenc Vangjeli: Një hall më shumë në prehrin e Altin Dumanit