8 vite burg për kundërshtarin rus, akuzohet për informacion të rremë ndaj forcave ruse

8 vite burg për kundërshtarin rus, akuzohet për informacion të rremë ndaj forcave ruse

1670588568_1.PNG

Politikani i opozitës ruse Ilya Yashin u shpall fajtor për përhapjen e “informacioneve të rreme” për ushtrinë, sipas një raporti të agjencive ruse, raportojnë mediat e huaja.

Ndërsa dënimi pritet të jepet më vonë gjatë ditës, prokurorët kërkojnë një dënim prej 9 vitesh për Yashin.

Yashin u gjykua për një video në YouTube në prill, ku ai diskutoi provat e zbuluara nga gazetarët perëndimorë për krimet ruse të luftës në Bucha dhe hodhi dyshime mbi versionin zyrtar të Moskës se raportet ishin fabrikuar si një “provokim” kundër Rusisë.

Rusia miratoi një legjislacion të ri pasi pushtoi Ukrainën, sipas të cilit ata që përhapin informacione të rreme për ushtrinë mund të përballen me dënime me burg deri në 15 vite.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

'Israeli House' i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!

'Israeli House' i bëri një shërbim të jashtëzakonshëm Shqipërisë!