Polonia nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e centralit të parë bërthamor në vend

Polonia nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e centralit të parë bërthamor në vend

Zyrtarët polakë dhe amerikanë kanë nënshkruar një marrëveshje në Varshavë për ndërtimin e termocentralit të parë bërthamor të Polonisë, pjesë e një përpjekjeje të kombit të Evropës Qendrore për t’u larguar nga lëndët djegëse dhe fosilet ndotëse.

Kryeministri Mateusz Morawiecki e quajti marrëveshjen për ndërtimin e uzinës në zonën Lubiatowo-Kopalino në rajonin e Pomeranisë pranë Detit Baltik fillimin e një kapitulli të ri për Poloninë dhe e përshkroi energjinë bërthamore si një burim energjie të qëndrueshme dhe të pastër, raporton Associated Press.

Fabrika në Poloninë veriore do të kushtojë rreth 23 miliardë dollarë për t'u ndërtuar. Polonia ishte ndër 11 vendet e BE-së që ranë dakord shkurtin e kaluar për të thelluar bashkëpunimin për energjinë bërthamore, duke e quajtur atë strategjinë më të mirë për të përmbushur objektivat për uljen e emetimeve të karbonit.

"Sot, Polonia hap një kapitull të ri në energjinë bërthamore. Ashtu si shekulli i 20-të i përkiste qymyrit dhe naftës, shekulli i 21-të i përket atomit. Ne nuk mund të rrezikojmë stabilitetin e sistemit tonë energjetik, stabilitetin e të gjithë ekonomisë sonë, duke u mbështetur në burime të paqëndrueshme të energjisë”, tha kryeministri Mateusz Morawiecki në një ceremoni nënshkrimi të kontratës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja me Italinë për emigrantët diskutohet online, e mbrojnë ministrat Peleshi e Balla

Marrëveshja me Italinë për emigrantët diskutohet online, e mbrojnë ministrat Peleshi e Balla