Portat e Ferrit: Gratë afgane i përgjërohen trupave amerikane t’i shpëtojnë

Në një përpjekje të dëshpëruar, dhjetëra gra afgane po u luteshin forcave amerikane t’i shpëtonin.

Gratë u filmuan me duar nëpër kangjella të hekurta ndërsa bërtisnin ‘talebanët po vijnë’.

Personat e armatosur talebanë tani kanë rrethuar aeroportin, e vetmja rrugë për tu larguar nga Afganistani, në një kohë që mijëra refugjatë janë të bllokuar në kryeqytet dhe po kontrollojnë dokumentet e atyre që përpiqen të arrijnë në të. 

Luftëtarët islamikë po i çonin njerëzit drejt një porte në anën civile të aeroportit, duke kërkuar dokumente para se të lejonin dikë të kalonte. 

Ndërkohë, në sfond dëgjohen armët e përdorura nga talebanët, ndaj kujtdo që nuk i bindet urdhrave të tyre.

Përkthyesit afganë dhe mbajtësit e tjerë të vizave që përpiqen të arrijnë në aeroport po fshihen pranë aeroportit, nga frika se mos e mbulojnë dhe përpiqen të arrijnë në pistë në rast se talebanët i largojnë. 

 

 


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Talebanët harrojnë thirrjet për paqe, vrasin 2 persona në Jalalabad, godasin njerëzit me kamxhik! SHBA: S'mund të sigurojmë kalim të sigurt në aeroport


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?