Postimet e lidhura me protestat, Rusia kërcënon me gjobë TikTokun

Foto ilustruese

Rusia ka kërcënuar platformat e rrjeteve sociale se do të përballen me gjoba, nëse nuk fshijnë postimet të cilat inkurajojnë të rinjtë të dalin në protestat e organizuara nga opozita.

Sipas BBC, Facebooku, Twitteri, TikToku dhe platformat tjera kanë dështuar në përmbushjen e kërkesës së qeverisë së Rusisë për të larguar postimet.

Gjobat mund të jenë deri në 53 000 dollarë, është thënë nga autoritetet.

Kujtojmë se në Rusi po organizohen protesta në mbështetje të liderit të opozitës Alexei Navalny, që është burgosur prej disa ditësh.

Dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në protesta masive, përkundër prezencës së madhe të forcave policore. Rrjetet sociale luajtën rol kyç për daljen e të rinjëve në rrugë.

Postimet që promovojnë tubimet u panë qindra miliona herë në TikTok. 

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria do vijojë të mbyllet në orën 20:00/ A ju duket i drejtë vendimi i ekspertëve për të mos ndryshuar masat anti-COVID?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pushkatimi i 22 intelektualëve 70 vjet më parë/ Meta: Një popull që fle në demokraci, rrezikon të zgjohet në diktaturë! 25 prilli dita e triumfit