Pranga efektivit të Kavajës, i kërkoi 4 mijë euro një personi për të mos ia arrestuar djalin që theu Aktin Normativ gjatë pandemisë

Eurot që iu sekuestruan policit Ilir Dizdari

Një punonjes i policisë është arrestuar nga SPAK dhe SHÇBA pasi i kërkoi një personi 4 mijë euro me qëllim favorizimin për të mos ia arrestuar djalin, i cili kishte kundërshtuar Patrullën e Policisë, duke thyer Aktin Normativ gjatë pandemisë.

Burime për Report TV bëjnë të ditur se  në pranga u vu Ilir Dizdari, me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë. Efektivi i policisë dyshohet se duke keqpërdorur atributet që i jep detyra dhe funksioni dhe ka konsumuar veprën penale të “Korrupsionit pasiv”.

"Gjatë ushtrimit të detyrës, ai i ka kërkuar një shtetasi një shumë prej 4,000 eurosh me qëllim favorizimin për mos arrestim në flagrancë të djalit të tij. I riu kishte kundërshtuar Patrullën e Policisë, duke thyer Aktin Normativ gjatë pandemisë.  Me qëllim ndryshimin e cilësimit juridik të veprës penale nga "Kundërshtim i punonjësit të Policisë" në "Mosbindje ndaj punonjësit të Policisë", oficeri i Policisë kërkonte shumën e sipërmendur prej një periudhe disa mujore në formë kërcënimi, si duke ushtruar presion në  ambientin e biznesit të shtetasit. Mbi bazën e regjistrimit të procedimit penal, në momentin e shkëmbimit të vlerave monetare të kërkuara nga specialisti i Hetimit të Krimeve, në kushtet e flagrancës, oficerët e Policisë Gjyqësore të SHÇBA-së arrestuan N/Komisarin I.D., si dhe sekuestruan si prova materiale vlerën monetare prej 4 mijë eurosh dhe celularin e tij", thuhet në njoftim.

Hetimet vijojnë nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit e Krimit të Organizuar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Law: 08/07/2020 12:15

  E keni horrin tuaj ju te PeDese kete te sotmin

  Përgjigju
  • Beni: 24/11/2021 02:15

   O ty tq**sha ropt

 • Zani: 08/07/2020 09:45

  Policia qe duam e Lleshit dhe Veliut. Nje tuf me horra

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Pamje tronditëse, babai dhunon barbarisht foshnjën në Turqi se nuk duronte të qarat! Nëna e fëmijës e filmoi fshehurazi (VIDEO)