Prej vitesh vidhnin miliona euro! Europol FBI dhe Ukraina godasin bandën ruse të krimit kibernetik

Prej vitesh vidhnin miliona euro! Europol FBI dhe Ukraina godasin bandën ruse të krimit kibernetik

Foto ilustruese

Policia gjermane bëri me dije të hënën se ka shkatërruar një bandë krimesh kibernetike të lidhur me Rusinë, e cila ka shantazhuar kompanitë dhe institucionet e mëdha për vite me rradhë, duke grumbulluar miliona euro.

Duke punuar me partnerët e zbatimit të ligjit, duke përfshirë Europolin, FBI-në dhe autoritetet në Ukrainë, policia në Duseldorf tha se ishte në gjendje të identifikonte 11 individë të lidhur me një grup që ka vepruar në forma të ndryshme që nga të paktën viti 2010.

Banda që dyshohet se qëndron pas ransomware, e njohur si DoppelPaymer, duket e lidhur me Evil Corp, një sindikatë me bazë në Rusi e angazhuar në vjedhjen e bankave në internet shumë përpara se ransomware të bëhej një plagë globale.

Ndër viktimat e tyre më të spikatura ishin Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Britanisë dhe Spitali Universitar i Duseldorfit, kompjuterët e të cilëve u infektuan me DoppelPaymer në vitin 2020. Një grua që kishte nevojë për trajtim urgjent vdiq pasi u desh të dërgohej në një qytet tjetër për trajtim.

Ransomware është krimi kibernetik më përçarës në botë. Bandat me bazë kryesisht në Rusi depërtojnë në rrjete dhe vjedhin informacione të ndjeshme përpara se të aktivizojnë malware që përzien të dhënat. Kriminelët kërkojnë pagesë në këmbim të çelësave të deshifrimit dhe një premtim për të mos i hedhur të dhënat e vjedhura në internet.

Në një alarm të vitit 2020, FBI tha se DoppelPaymer ishte përdorur që nga fundi i vitit 2019 për të synuar industritë kritike në mbarë botën duke përfshirë kujdesin shëndetësor, shërbimet e urgjencës dhe arsimin, me shpërblime me gjashtë dhe shtatë shifra të kërkuara në mënyrë rutinore.

Dirk Kunze, i cili drejton departamentin e krimit kibernetik me policinë e shtetit të Rhine-Westfalisë, tha se të paktën 601 viktima janë identifikuar në mbarë botën, duke përfshirë 37 në Gjermani. Europol tha se viktimat në Shtetet e Bashkuara i kanë paguar të paktën 40 milionë euro (42.5 milionë dollarë) bandës midis majit 2019 dhe marsit 2021 për të lëshuar të dhëna të rëndësishme që ishin bllokuar në mënyrë elektronike duke përdorur malware.

Grupi u specializua në "gjuetinë e lojërave të mëdha", tha Kunze, dhe drejtoi një operacion rekrutimi profesional, duke joshur anëtarët e rinj me premtimin e pushimeve me pagesë dhe duke u kërkuar aplikantëve të paraqesin referenca për krimet kibernetike të së kaluarës.

Ai tha se policia kreu bastisje të njëkohshme në Gjermani dhe Ukrainë më 28 shkurt, duke sekuestruar prova dhe duke arrestuar disa të dyshuar. Kunze tha se tre të dyshuar të tjerë nuk mund të kapeshin pasi ishin përtej mundësive të zbatimit të ligjit evropian.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve