Preken nga aksi Thumanë-Kashar, banorët e Bërxullës protestojnë para Hipotekës! Futen brenda zyrave: Duam pronat tona

Preken nga aksi Thumanë-Kashar, banorët e Bërxullës protestojnë para Hipotekës! Futen brenda zyrave: Duam pronat tona

Muharrem Koni, banor i Bërxullës

Banorët e Bërxullës po protestojnë ditën e sotëm para zyrave të Hipotekës në Tiranë, sërish në kërkim të një zgjidhje për pronat e tyre, të cilat preken nga askin Thumanë-Kashar. Për të kërkuar një zgjidhje ato u futën brenda zyrave të hipotekës. Banorët qendruar rreth një orë brenda zyrave të hipotekës, ndërsa paralajmëruan se të enjten do të rikthehen sërish aty për të protestuar.

Në fjalën e tyre për mediat ato u shprehën se projekti i ri po shkatërron rrugën dhe se është një projekt i pastudiuar. Kryeplaku i fshatit Bërxullë, Muharrem Koni tha se po u shkelen sakrificat e tyre dhe theksuan se institucionet nuk duan që tu japin zgjidhje kërkesave të tyre.

‘Po tallen me sakrificën e këtyre njerëzve. Nuk kemi marrë asnjëlloj përgjigje. Vetë firma nuk ka bërë asnjëlloj veprimi. Nuk ka vullnet për të zgjidhur problemet tona. Është një projekt i pastudiuar. Nuk e zhvillon zonën por e shkatërron. Duke filluar që nga Rinasi. Atje ndahet fshati përmes. Ne me pronën jetojmë, se jemi në fshat. Po vjen fushata e misrit tokat janë të punuara. Nuk po na jepet asnjëlloj zgjidhje. Nuk ka një rrufë dytësore. Po tallen me dhimbjen tonë pasi nuk duan që ta zgjidhin. Ato nuk i kanë zyrat e përjetshme në ato zyra! Dalin në protestë pasi kërkojnë që të mundin dhimbjen. Nuk e vendosin dorën në zemër. Jam rritur që padrejtësinë mos ta pranoj. Kur padrejtësia të bëhet ligj, jemi të detyruar që të kërkojmë vetëgjyqësi.’- tha ai.

Banorët pretendojnë se nuk kanë marrë asnjë njoftim lidhur me projektin, e as për shpronësimet. Sipas tyre, kompania Gener2 që ka fituar koncesionin, ka nisur punën në terren pa pasur një leje ndërtimi dhe në kundërshtim me ligjin duke theksuar se dëmshpërblimi i ofruar është qesharak. Banorët kërkojnë vetë diskutime dhe konsultim publik, duke paralajmëruar se protestat e tyre do të jenë të pandalshme.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maks: 11/04/2023 21:55

  Shteti duhet te demshperblej pronaret e vertet te tokave dhe jo atyre qe i kan perfituar me ligjin 7501 Ky ligj anti njerzor ku pronaret e ligjshem skan te hane dhe ata qe i kan merr pa te drejt behen milionera

  Përgjigju
 • Niku: 11/04/2023 17:26

  Juve duhet te protestoni qe te ndryshoni emrin e fshatit njehere, pastaj hajde kerkoni pronat tuaja.

  Përgjigju
 • XHUNGEL HESAPI: 11/04/2023 14:41

  JU KA ZON HAKU I PRONAREVE REAL TE TOKES, QE I KENI ZON QE 30 VJET ... ASHTU KENI ME VDEK, RRUGEVE.

  Përgjigju
 • Lala: 11/04/2023 13:21

  Ku i gjetet pronat Ju? A harrova jau dhuroi shteti

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Për të dy u tha njësoj: ‘Kështu njofton policia!’

Për të dy u tha njësoj: ‘Kështu njofton policia!’