Presidenti argjentinas nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të trupave në Kiev në luftën ndaj Rusisë

Presidenti argjentinas nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të trupave në Kiev në luftën ndaj Rusisë

Javier Milei

1709396760_javiermilei.JPG

Presidenti argjentinas Javier Milei nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të nidhmës ushtarake në Ukrainë për të mbështetur Kievin në luftën kundër Rusisë.

‘Është diçka për të cilën po flet ministri ynë i Mbrojtjes (Luis Petri) për të parë se për çfarë mund të bashkëpunojmë’, tha lider ultra-liberal.

Milei, i cili është i ftuar në takimin e liderëve të vendve të G7-ës që do të mbahet në Pulia të Italisë në datat 13-15 qershor, shprehu dëshirën për të takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë turnout që do të zhvillojë në Europë.

Dhe, gjithashtu zbuloi se donte të organizonte një forum në Buenos Aires në mbrojtje të lirisë së Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Ideja e Trump për heqje dorë nga territoret tona, primitive


G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit