Presidenti Erdogan anulon vizitën e planifikuar të së premtes në Berlin, fokusi i Gjermanisë në 'deklaratat provokuese' solli tërheqjen e tij

Presidenti Erdogan anulon vizitën e planifikuar të së premtes në Berlin, fokusi i Gjermanisë në 'deklaratat provokuese' solli tërheqjen e tij

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Presidenti turk Erdogan ka njoftuar anulimin e vizitës në Berlin për ditën e premte, vizitë kjo ku presidenti Erdogan do takohej me kancelarin gjerman Olaf Schoz. Ky lajm është bërë i ditur nga  rrjetit editorial RedaktionsNetzëerk Deutschland (RND) me qendër në Hanover si dhe është shkruar për këtë anullim të papritur në mediat vendase  si Bianet, gjithashtu edhe në mediat e tjera të huaja.

Sipas mediave vendase,  fokusi i Berlinit në "deklaratat provokuese" të deputetit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) Açıkgöz në Neuss, North Rhine-Westphalia, bëri që Erdogan të anulojë vizitën e tij në Berlin. Ky anullim ka ardhur si pasojë pasi nuk u arrit një konsensus gjatë bisedimeve midis këshilltarit të Scholz për Politikë të Jashtme, Jens Plötner, dhe përfaqësuesit të Presidentit Erdogan, İbrahim Kalin, lidhur me përmbajtjen dhe kohën e vizitës.

Përveç kësaj, duket se qeveria gjermane është kundër deklaratave, sipas saj të ashpra, të deputetit të  AKP-së Mustafa Atsikgyoz dhe qëndrimin e tij ndaj kurdëve. Më 16 janar, Ministria e Jashtme e Gjermanisë thirri ambasadorin e Turqisë në Berlin pasi pjesët e një fjalimi të Atsikkiyos bëntë fjalë sipas tyre për thirrje për “shfarosjen” e mbështetësve të PKK dhe lëvizjes Gylen. Acikgioz mori pjesë në një ngjarje të “Federatës së Shoqatave Demokratike Idealiste Turke të Gjermanisë”, një organizatë e afërt me partnerin e ekstremit të djathtë të AKP, Devlet Bakhceli.

Ndërkohë, politika e brendshme turke po shqetëson Gjermaninë me afrimin e zgjedhjeve në Turqi, më 14 maj dhe siç thekson pala gjermane, polemikat në politikën e brendshme të Turqisë “transferohen edhe këtu” dhe “gazetarët disidentë nga Turqia monitorohen në Gjermani”.

"Ashtu si në Turqi, ne nuk do t'u japim atyre të drejtën të jetojnë në Gjermani. Kudo që të shkojnë në botë, ne do t'i japim fund organizatës terroriste të quajtur PKK, organizatës terroriste të quajtur FETÖ," tha Açikgöz në një aktivitet të organizuar nga "Federata e Shoqatave Turke Idealiste Demokratike të Gjermanisë", një grupim i afërt me partnerin e koalicionit të AKP-së, Partinë e Lëvizjes Nacionaliste (MHP).

Agjencia e Inteligjencës së Brendshme të Gjermanisë (BfV) thotë se fjalimi i deputetit të AKP-së ishte kërcënim për sigurinë e brendshme. Ambasadorit të Turqisë në Gjermani iu kujtua se “nuk kishte vend për provokime apo gjuhë urrejtjeje në Gjermani” dhe se “Ankaraja ishte paralajmëruar” që raste të tilla të mos përsëriten

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj