Macron paralajmëron izolim total për të pavaksinuarit: Do t'ia bëjmë të vështirë jetën! Merr kritika të mëdha për zhargonin

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se ka ndërmend 'të vështirësojë jetën' për njerëzit në Francë që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19.

"Unë me të vërtetë dua t'i shqetësoj ata dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë - deri në fund," tha ai për gazetën franceze Le Parisien.

Macron tha se ai synonte të shtrëngonte masat, duke përfshirë kërkesën që njerëzit të tregojnë prova të vaksinimit për të hyrë në vendet publike dhe transportin. Por komentet e tij erdhën pasi një projekt-ligj për të futur një leje për Covid u vonua.

Një debat në parlament për të miratuar një ligj që ndalon të pavaksinuarit nga pjesa më e madhe e jetës publike është lënë në pritje pasi deputetët e opozitës bashkuan forcat të hënën për të parandaluar kalimin e tij në parlament. Legjislacioni pritej të miratohej në një votim këtë javë, por ai ka zemëruar kundërshtarët e vaksinës dhe disa deputetë francezë kanë thënë se kanë marrë kërcënime me vdekje për këtë çështje.

Në intervistën e tij me Le Parisien të martën, Macron tha se megjithëse nuk do të vaksinonte me forcë, ai shpresonte të inkurajonte njerëzit që të goditeshin duke"kufizuar sa më shumë që të ishte e mundur aksesin e tyre në aktivitetet në jetën shoqërore.

"Unë nuk do të dërgoj [njerëz të pavaksinuar] në burg," tha ai. "Kështu që ne duhet t'u themi atyre, nga 15 janari, nuk do të mund të shkoni më në restorant. Nuk do të mund të shkoni më për një kafe, nuk do të mund të shkoni më në teatër. nuk mund të shkoj më në kinema”.

Gjuha që përdori Macron për të ngacmuar apo mërzitur të pavaksinuarit konsiderohet si zhargon dhe shkaktoi një reagim të fortë nga politikanët e opozitës.

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Marine le Pen, shkroi në Twitter:

"Një president nuk duhet të shprehet në atë lloj gjuhe, Emmanuel Macron është i padenjë për detyrën e tij".

Franca ka një nga normat më të larta të vaksinimit kundër Covid në BE, me më shumë se 90% të popullsisë së rritur të dyfishtë. Për muaj të tërë, Franca u ka kërkuar njerëzve të tregojnë ose prova të vaksinimit ose një test negativ Covid për të hyrë në shumë vende publike. Por qeveria franceze dëshiron të heqë opsionin për të treguar një test negativ në përgjigje të rritjeve rekord të infeksioneve, të nxitura nga variantet shumë ngjitëse Omicron dhe Delta të Covid.

Të martën, vendi raportoi 271,686 raste të reja ditore me Covid - numri më i lartë i infeksioneve ditore të regjistruara në Francë që nga fillimi i pandemisë.

Macron ende nuk ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë për një mandat të dytë në zgjedhjet presidenciale të prillit, por i tha Le Parisien në intervistën e së martës se donte dhe do të sqaronte vendimin e tij pasi të ekulibrohet situata shëndetësore.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës