Presidenti i Ukrainës u bën thirrje liderëve botërorë të marrin pjesë në samitin e paqes për Ukrainën

Presidenti i Ukrainës u bën thirrje liderëve botërorë të marrin pjesë në samitin e paqes për Ukrainën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje liderëve botërorë të marrin pjesë në samin e paqes muajin e ardhshëm në Zvicër.

Përmes një video në gjuhën angleze Zelensky i bëri thirrje veçanërisht presidentit amerikan, Joe Biden, dhe udhëheqësit kinez, Xi Jinping, që të marrin pjesë në samit, i cili do të fillojë më 15 qershor. Ai u shfaq duke qëndruar pranë rrënojave në qytetin lindor të Harkivit, të bombarduar.

 “Po u kërkojë liderëve të botës që ende nuk janë përfshirë në përpjekjet globale për samitin global të paqes: presidentit Biden, liderit të SHBA-së, dhe presidentit Xi, liderit të Kinës. Ju lutem mbështesin samitin e paqes me udhëheqësin tuaj dhe pjesëmarrjen tuaj”, tha ai.

 “Ju lutemi, tregoni lidershipin tuaj në avancimin e paqes – paqen e vërtetë dhe jo vetëm një pauzë mes sulmeve”, u shpreh Zelensky.

 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022