Presidenti Italian Sergio Mattarella vendos të dëgjojë zgjidhjet e mundshme për krizën politike të vendit

Presidenti Italian Sergio Mattarella vendos të dëgjojë zgjidhjet e mundshme për krizën politike të vendit

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella

Të martën Italia ka vendosur të marrë një hap të rëndësishëm në zgjidhjen e krizës së saj të fundit politike.

Javën e kaluar kryeministri i vendit, Giuseppe Conte, dha dorëheqjen pasi ish-Kryeministri Matteo Renzi u tërhoq nga koalicioni qeverisës.

Të Premten, Roberto Fico, udhëheqësi i parlamentit të ulët të Italisë, u ngarkua të mbante konsultime për të gjetur një qeveri të re.

Ditën e martë presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, i tha Fico të raportonte tek ai.

Partia Demokratike e qendrës së majtë dhe Lëvizja Pesë Yje ende mbështesin Conten, kështu që është e mundur që ai të rikthehet si Kryeministër, nëse një koalicion i ri, me gjasë pa partinë e Renzit Viva Italia, do të bashkëpunojnë.

Nëse kjo gjë dështon, midis emrave që përmenden për Kryeministrin e ardhshëm të Italisë është ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Dështon projekti për mbetjet e riciklueshme në Durrës! Bashkia blen 700 kazanë të rinj, por s’ka pikë grumbullimi! Qytetarët pa informacion për ndarjen e plehrave në burim

Dështon projekti për mbetjet e riciklueshme në Durrës! Bashkia blen 700 kazanë të rinj, por s’ka pikë grumbullimi! Qytetarët pa informacion për ndarjen e plehrave në burim