Presidenti kinez takohet me kryeministrin rus për të folur mbi projektin paqeruajtës

Presidenti kinez takohet me kryeministrin rus për të folur mbi projektin paqeruajtës

Udhëheqësi kinez Xi Jinping ka mbërritur në ndërtesën e kryeministrisë ruse në Moskë për një takim me kryeministrin Mikhail Mishustin përpara bisedimeve të mëtejshme në Kremlin.

Xi është në një vizitë shtetërore tre-ditore në Rusi, e cilësuar nga Pekini si një projekt paqeruajtës, pavarësisht skepticizmit të thellë në Kiev dhe Perëndim.

Udhëheqësi kinez dhe presidenti rus Vladimir Putin folën për katër orë e gjysmë të hënën dhe pritet të zhvillojnë bisedime të mëtejshme të martën përpara se të nënshkruajnë dokumentet dhe të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi përpara një drekë shtetërore.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen