Presidenti polak Duda: Dialogu me Rusinë nuk ka kuptim

Presidenti polak Duda: Dialogu me Rusinë nuk ka kuptim

Presidenti polak Andrzej Duda i tha CNN se dialogu me Rusinë "nuk ka kuptim" dhe mbështeti vendosjen e "kushteve shumë të ashpra" ndaj qeverisë ruse.

Në intervistë ai pranoi "befasinë", por donte të argumentonte "deklaratat emocionale" të kryeministrit të tij, Mateusz Morawiecki, kur ai sulmoi së fundmi presidentin francez Emmanuel Macron, i cili kishte kontakte me Putinin, duke e krahasuar atë me "negociatat me Hitlerin". 

Presidenti shpjegoi se për shumë vite, brenda Bashkimit Evropian, ka shpresuar për dialog me qeverinë ruse, edhe pas sulmeve të trupave ruse në territorin e Gjeorgjisë në vitin 2008 dhe Ukrainës në 2014.
 


Lajmi kryesor:

OKB pezullon Rusinë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut! Kremlini: I motivuar politikisht! Gjenden 26 trupa nën rrënoja në Borodyanka! G7 sanksione të reja kundër Moskës


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete