Presidenti polak: Nevojitet më shumë mbështetje nga BE për refugjatët ukrainas

Presidenti polak: Nevojitet më shumë mbështetje nga BE për refugjatët ukrainas

Europa po neglizhon Poloninë dhe Hungarinë kur bëhet fjalë për mbështetjen për numrin e refugjatëve ukrainas që vendet po pranojnë, ka thënë presidenti polak Andrzej Duda.

Pas një takimi me homologun e tij hungarez sot, Duda pohoi se asnjë vend nuk kishte marrë mbështetjen e mjaftueshme për të zbatuar programet e nevojshme për të ndihmuar mjaftueshëm miliona njerëz të detyruar të largoheshin nga shtëpitë e tyre.

Ai tha se "nuk kishte dyshim" se ky qëndrim "minon unitetin evropian", por premtoi të vazhdojë të bëjë "gjithçka për t'i bërë mysafirët nga Ukraina të ndihen sa më mirë në Poloni".

Të dhënat e fundit të OKB, 6.2 milionë të larguar nga Ukraina:

  1. Polonia ka pranuar 3,376,992 refugjatë
  2. Rumania 919.574
  3. Rusia 850,534
  4. Hungaria 610,076
  5. Moldavia 464,294
  6. Sllovakia 424.027
  7. Bjellorusia 27,308


Lajmi kryesor:

Lufta/ Duma ruse nesër mund të ndalojë shkëmbimin e pengjeve të luftës: Ata janë kriminelë nazistë! Ukraina: Pezullohen negociatat me Rusinë


E.K/K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti