Presidentja Osmani vizitë zyrtare në Washington, takim me këshilltarin kryesor të Biden, ja çfarë u diskutua

Presidentja Osmani vizitë zyrtare në Washington, takim me këshilltarin kryesor të Biden, ja çfarë u diskutua

Vjosa Osmani dhe Jake Sullivan

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani po qëndron për një vizitë zyrtare në Washington ku po merr pjesë në Konferencën e Mynihut.

Gjatë vizitës Presidentja Osmani ka takuar edhe Këshilltarin Kryesor të presidentit amerikan, Jake Sullivan.

Në një komunikim zyrtar nga Presidenca e Kosovës bëhet e ditur se Osmani dhe Sullivan kanë biseduar lidhur me situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor pas luftës që Rusia ka nisur në Ukrainë dhe me sfidat me të cilat po përballet rajoni.

Osmani gjithashtu ka falënderuar administratën amerikane për rolin kyç në mbrojtjen e demokracisë dhe sigurisë në Evropë.

 “Ajo falënderoi administratën e presidentit Biden për rolin kyç në mbrojtjen e demokracisë dhe sigurisë në kontinentin tonë, e mbi të gjitha për përkrahjen e jashtëzakonshme që historikisht ia kanë dhënë Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës e në veçanti presidenti Biden”, thuhet në njoftimin e ZPRK-së.

S.C/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

 ‘Aleksandër’, historia e një mekaniku të flotës detare që arratiset nga Shqipëria në ’90! Dokumentari i Ardit Sadikut përfaqëson Shqipërinë në Çmimet ‘Oscar’

‘Aleksandër’, historia e një mekaniku të flotës detare që arratiset nga Shqipëria në ’90! Dokumentari i Ardit Sadikut përfaqëson Shqipërinë në Çmimet ‘Oscar’