Reportazh në Prizren/ Agjërimi në qytetin muzeal të Kosovës dhe tradita e hershme e pitajkave

Qyteti i vjetër i Prizrenit gjatë muajit të Ramazanit merr një pamje mahnitëse ndërsa atmosfera që sjell ky muaj është me ndryshe se në qytetet e tjera të Kosovës.

Qytetarë të pakët mund të hasen në rrugë, sepse një pjesë e madhe e tyre janë agjërues. Megjithatë është një vend në të cilën mblidhen të gjithë agjëruesit e Ramazanit; Furrat e bukës në të cilat serviren pitajkat  simbol i muajit të shenjtë.

Pa këtë produkt, Ramazani nuk mund të imagjinohet, ndaj përgatitet vetëm gjatë këtij muaji. Kjo është një traditë e lashtë e qytetit të Prizrenit.

Furrtari Shënoll Kushtandili po bën përgatitjet e fundit pasi po afrohet ora 18:00, kur klientët nisin të blejnë pitajkat ose sjellin vezë shtesë, gjizë, djathë.

E përgatitur në mënyrë natyrale dhe me aromë të këndshme, kjo traditë e pitajkave është bërë pjesë e pandashme e iftareve të çdo prizrenasi.

Në fund të ditës, rrugët e zbrazëta të qytetit mbushen me automjete dhe njerëz të cilët shpejtojnë që t’i çojnë pitajkat në tryezat e familjeve të tyre.

Ezani i thirrur nga imamët e dhjetëra xhamive, shënon përfundimin e agjërimit dhe fillimin e iftarit.

K.M/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)

I dënuar për trafik droge në Itali, arrestohet me qëllim ekstradimi 58-vjeçari në Vlorë (EMRI)