Problemi me mbetjet, Rama garanton qytetarët e Durrësit: Plehrat s'do hidhen në asnjë zonë të bashkisë

TIRANE-Kryeministri Edi Rama ka reaguar për problemin e krijuar me mbetjet në qytetin e Durrësit. Kreu i qeverisë përmes një postimi në rrjetet sociale garanton qytetarët e Durrësit se s'do të ketë hedhje plehrash në asnjë zonë të bashkisë.

"Në vend që ta dizinformojnë publikun dhe të keqpërdorin shqetësimin qytetar, për audiencë dhe për të nxitur shfaqjet e pakënaqësisë që ushqehet me lajme të rreme, mediat duhet t'u thonë durrsakëve se s'do të ketë hedhje plehrash në asnjë zonë të bashkisë në këtë fazë tranzicioni!" shkruan Rama.

Ditën e djeshme i gjithë qyteti është pastruar, por këto mbeturina nuk janë depozituar asgjëkundi, por mbeten në kamionë pasi nuk ka ende një vend se ku mund të shkarkohen.

Landfilli i Porto Romanos u mbyll, ndërsa mbeturinat fillimisht u dërguan në Manzë dhe u dogjën. Kjo solli reagimin e banorëve. Më pas u arrit një marrëveshje një javore me landfillin e Sharrës, ku dërgimi në Tiranë i mbetjeve u bë pa asnjë kosto. Marrëveshja përfundoi dje, sot u pastrua qyteti, por plehrat janë ende në kamionë dhe nuk dihet ku do të derdhen.


Lajmi kryesor:

Arrihet marrëveshja, për 4 muaj plehrat e Durrësit do të dërgohen në Sharrë


  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento

Komente

  • Roni: 16/06/2020 13:39

    Keta mbyllen vendhedhjen e vjeter pa gjetur nje vend te ri,dhe prandaj eshte bere kjo rrumpalle. Shtet bananesh.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Luan Baçi në landfillin e mbetjeve në Fier, akuza: Ka aferë korruptive! Qytetarët të bëjnë denoncim në Gjykatë, të kërkojnë dëmshpërblim nga Bashkia