Prodhimi i energjisë elektrike u rrit 89% më 2018, 31% nga HEC-et private

Prodhimi i energjisë elektrike u rrit 89% më 2018, 31% nga HEC-et private

Prodhimi neto vendas i energjisë elektrike gjatë vitit të kaluar ka qenë 8.55 miliardë kilovatorë, nga 4.52 miliardë kolivatorë të prodhuar në vitin 2017, duke shënuar një rritje të prodhimit prej 89 përqindësh, njoftoi dje INSTAT. Në totalin e energjisë elektrike të prodhuar, hidrocentralet publike kontribuan në masën 68.4%, ndërsa hidrocentralet private dhe koncensionare realizuan 31.6% të prodhimit neto vendas të energjisë elektrike.

Përdorimi i energjisë elektrike nga konsumatorët në vitin 2018 u rrit me 5% duke arritur vlerën 5.841 GËh nga 5.563 GËh që ishte në vitin 2017. Gjatë tremujorit të katërt të vitit 2018, humbjet në rrjet kanë rënë me 6.9%. Ndikimin më të madh e dha rënia e humbjeve në shpërndarje me 6.1 pikë përqindje ndërsa humbjet në transmetim kontribuan me vetëm 0.8 pikë përqindje në këtë rënie.

 

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lui: 08/03/2019 09:06

    Kam nje kerkese drejtuar ministrise perkatese.. Perse nuk e beni ligjin qe kush investon ne panele diellore per prodhim energjie, te kete mundesi qe tepricat t’i hedhi ne rrjet. Biles, jo vetem ta beni ligjin sa me shpejt, por duhet dhe ta subvenciononi kete sipermarje., qofshin keta qe kane biznes, qofshin edhe ata qe investojne ne shtepine e tyre. Ne kete menyre fare mire mund te hidhen edhe ne burse aksionet e KESH.. Sepse ka per te qene nje korporate shume e fuqishme, jo vetem ne rajon, por edhe ne Europe, nga mbiprodhimi.. Dhe nuk ka per te patur nevoje te blejme me energji nga jashte..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes

Aksident në Vlorë, përplasen dy makina! Dy të plagosur, ambulanca niset drejt vendngjarjes