Programi Kombëtar i Zhvillimit Profesional të Mësuesve, Manastirliu: Vetëm në Elbasan po trajnojmë mbi 1600 mësues

Programi Kombëtar i Zhvillimit Profesional të Mësuesve, Manastirliu: Vetëm në Elbasan po trajnojmë mbi 1600 mësues

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu, në kuadër të Programit Kombëtar të Zhvillimit Profesional të Mësuesve 2024-2025 ishte në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, ku vijon trajnimi i mësuesve lëndët e matematikës, fizikës, biologjisë dhe kimisë.

Universiteti i Elbasanit mbulon trajnimet e mësuesve nga qytetet Peqin, Belsh, Gramsh, Librazhd, Cërrik, Elbasan, Dimal, Skrapar, Poliçan, Kuçovë dhe Berat.

Ministrja Manastirliu theksoi rëndësinë e këtij programi dhe rezultatet e tij deri më tani.

 “Ne kemi pasur në fokus këtë vit rritjen e aftësive të mësuesve, rifreskimin e njohurive, dhe njohjen e tyre me metodat më efektive dhe moderne të mësimdhënies për një target prej mbi 4 mijë mësuesish. Që nga fillimi i zbatimit të këtij plani në fund të marsit, deri më tani janë angazhuar mbi 3 mijë mësues në këtë plan trajnimi. Vetëm në Elbasan, ne synojmë që deri në muajin qershor dhe më pas për të rifilluar në muajin shtator, të angazhojmë më shumë se 1600 mësues, të cilët do të kenë mundësi të rrisin aftësitë e tyre profesionale për të përmirësuar performancën dhe arritjet e nxënësve tanë në shkolla”, tha Ministrja e Arsimit dhe Sportit në bisedën me mësuesit që janë përfshirë në trajnim.

 Programi Kombëtar i Zhvillimit Profesional të Mësuesve parashikon gjithashtu edhe mbështetjen e mësuesve dhe metodave që teknologjia u jep disiplinave të ndryshme. Ky program kombëtar synon të fuqizojë dhe shtrijë njohuritë e mësuesve, duke përfshirë njohjen dhe familjarizimin me testimet ndërkombëtare, si dhe rritjen e aftësive dhe kompetencave të tyre.

 “Ky program parashikon gjithashtu mbështetjen e mësuesve dhe metodave që teknologjia ofron për disiplinat e ndryshme. Në module të caktuara, ky program kombëtar i shërben njohjes dhe familjarizimit me testimet ndërkombëtare dhe mbi të gjitha rritjes së aftësive dhe kompetencave të mësuesve”, theksoi Manastirliu

 Ky program synon përmirësimin e aftësive dhe njohurive të mësuesve, duke përfshirë trajnimin në fushat e matematikës, fizikës, biologjisë dhe kimisë. Faza e parë e këtij programi përfundon në muajin qershor, për të rinisur me trajnimet në rang kombëtar në fazën e dytë, në muajin shtator.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: I treti në bronx

Mero Baze: I treti në bronx