U kallëzua se projektoi vendimin para çeljes së gjyqit, në verifikim gjyqtarja

U kallëzua se projektoi vendimin para çeljes së gjyqit, në verifikim gjyqtarja

Gjyqtarja e Gjykatës së Apelit Tiranë, Zegjine Sollaku është vënë në verifikim nga prokuroria e Durrësit, pasi është kallëzuar pak muaj më parë për “Shpërdorim detyre”. Kallëzimi është depozituar fillimisht në Prokurorinë e Krimeve të Rënda nga Natasha Petrela, një trashëgimtare e disa pronave në qendër të Tiranës. Por prokurorët e Krimeve të Rënda shpallën mos kompetencën dhe më pas çështja i ka kaluar për hetime të mëtejshme prokurorisë së Durrësit. Momentalisht hetimi po administrohet nga prokurori Ndriçim Troplini, i cili ka objekt verifikimi gjyqtaren Sallaku dhe njërën nga palët në procesin civil që po zhvillohet në Gjykatën e Apelit, Ilir Aga.

E gjithë çështja ka të bëjë me një projekt-vendim, sipas pretendimit të palës paditëse, që ka marrë gjyqtarja Zegjine Sollaku, i cili është administruar në dosje. Prokuroria e Durrësit thotë në këtë rast janë duke hetuar rrethanat e faktit dhe hetimi penal ka nisur për akuzën e "Ushtrimit të Ndikimit të Paligjshëm". Nga ana tjetër pas publikimit të lajmit në “Shqiptarja.com” ka reaguar dhe gjyqtarja Sallaku, duke paraqitur një vërtetim të lëshuar nga kryeprokurorja e Durrës Anita Jella, e cila vërteton se prokuroria që ajo drejton nuk ka rregjhistruar asnjë procedim penal në emër të gjyqtares Zegjine Sallaku.

Ky projekt-vendim që bën fjalë për një çështje civile ku Natasha Petrela është paditëse dhe të paditur janë Ilir Aga ish-bodigard i një politikane në Shqipëri dhe shoqërisë përmbarimore “Best 2000”, rezulton të jetë marrë në një kohë kur ende procesi gjyqësor mes këtyre dy palëve ende nuk është hapur në Gjykatën e Apelit Tiranë. Në këtë gjyq civil kundërshtohet një urdhër-ekzekutimi i gjykatës së Tiranës, vendimi i cili ka lindur në bazë të një deklarate noteriale të datës 4 gusht 2012.

Kush është Ilir Aga e konflikti me Petrelat

Ilir Aga një ish-bodigard i një politikane në Shqipëri është pronar i ish-bar Manhatan në zonën e ish-bllokut. Ai është dhëndër në familjen Petrela, i cili sipas familjes Petrela, në bashkëpunim me noteren Edlira Hyseni, në gusht të vitit 2012 ka “zhveshur” këta pinjollë nga të gjitha pasuritë e familjes të trashëguara ndër vite. Rastësisht, vetëm pas vdekjes së një prej pjesëtarëve të familjes, me depozitimin e aktit të trashëgimisë, familja Petrela vihet në dijeni të gjithçkaje. Familja pretendon se Ilir Aga përmes mashtrimit e falsifikimit të dokumenteve, duke përfituar nga gjendja e rëndë shëndetësore e dy prej anëtarëve të familjes (Hilmi Petrela u godit nga një ishemi e pasuar nga një paralizë në anën e majtë të trupit dhe Fatmir Petrela nga një sëmundje e pashërueshme) përvetësoi në emër të tij dhe të djalit të tij Henri Aga, jo vetëm pasurinë e paluajtshme por tërhoqi edhe shuma të mëdha parash nga numrat e llogarive bankare në bashkëpunim, sipas akuzës së ngritur, edhe me disa punonjës të papërgjegjshëm bankash. Menjëherë pas vdekjes së Fatmir Petrelës, familja u vu në dijeni të gjithçkaje dhe kallëzoi penalisht Ilir Agën bashkë me noteren Edlira Hyseni për veprën penale “mashtrim e falsifikim të dokumenteve”.

Ilir Aga

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Natasha: 24/07/2019 12:12

  Nuk do e lej pronen e burrit tim ta gezoje nje mashtrues qe vetem genjeshtren njeh. Car nuk pret nga ky i droguar qe e gjithe familja e tij jeton ne terror prej tij.

  Përgjigju
 • Xeni ke treni: 24/07/2019 12:08

  Ky mashtrusi ka nje prone e perdor si parkim mbrapa Kullave binjake. Prokuroria te ja sekuestroje e te ja jape Familjes Petrela. Ka probleme me nje ndertues pallatesh gjithashtu. Me pak llafe nje cope funderrine eshte ky Ilir Aga .

  Përgjigju
 • Bledi: 24/07/2019 12:04

  Bodigard nuk ka qene. Shume shpejt do shkoje perpara hekurave ky bodigardi. Anton Martini ja beri mire kur e arrestoi ne 2014 e I tha ne sy. Ke vjedh leket qe nuk Jane te tuajat dhe do shikosh tani se si do ti marrim pronat mbrapsht

  Përgjigju
 • Kombinat: 24/07/2019 11:59

  Ky vjen nga nje familje e varfer nga kombinati. Leku te prish thone. Me vjen keq vetem per familjen Petrela. Por uroj qe te marri nje denim shembullor ky zorraxhi , sahan lepires.

  Përgjigju
 • Dita: 24/07/2019 11:56

  Prokurores se Durresit Znj. Jella. Aferdita Aga qe eshte dhe motra e Ilir Ages ka miqesi te ngushte me gjyqetaren Zeqine Sollaku. Beni verifikimet se ka konflikt te paster interesi. Gjithashtu A. Aga perdor nje femer tjeter per te komunikuar me Zeqine Sollakun rreth kesaj ceshtje ku eshte I perthshire I vellai Ilir Aga.

  Përgjigju
 • Komshiu ne kombinat: 22/07/2019 10:19

  Ky mashtrusi ordiner. Shko or pall shiko cfare te bon motra A.G lart e posht e pastaj merru me mashtrime.

  Përgjigju
 • Manjola: 22/07/2019 07:32

  Uroj qe te marresh denimin e merituar Ilir Aga. Mashtrus i rendomte. Shkove deri aty e te vjedhesh leket e dajes se gruas . Te falen prona dhe ti I pabese I vodhe e I mashtrove . Turp. Zoti do ta laje ke femijet.

  Përgjigju
 • Tani: 22/07/2019 07:29

  Ilir Aga. Ky individ ka shume probleme. Shume shpejt do e degjoni kur ta rrasin brenda. Nuk tallesh me leket e dikujt tjeter se familja Petrela nuk ka njerez si puna ketij mashtruesi ordiner. Te gjithe thone rrij larg atij mashtrusi

  Përgjigju
 • Rruga Elbasanit: 22/07/2019 07:25

  Ky I felliquri qe bredh lart e poshte me femra e tallet me leket e familjes se gruas. Gjithe Tirana e din se cfare niveli eshte Ky mashtrus injorant

  Përgjigju
 • Petrelsja: 21/07/2019 13:16

  Zeqine Sollaku eshte mikeshe e ngushte e motres se Ilir Ages. (Aferdita Aga). Ilir Aga ka ceshtje me familjen Petrela . Zeqine Sollaku ka konflikt te paster interesi ne kete ceshtje

  Përgjigju
 • Selitsi: 21/07/2019 13:03

  Kjo gjyqtare ka per mikeshe A.G motren e atij skizofrenit qe bredh I lire lart e poshte

  Përgjigju
 • Miriam: 21/07/2019 12:42

  Ka nje Zot dhe ai do I japi hakun cdokujt. I dhash cdo gje vajzes sime dhe ne perfundim mora mashtrimet e vjedhjet e dhendrrit.

  Përgjigju
 • B52: 19/07/2019 10:14

  Hahaha... Babi Henrit. Pranej shiste po...h se kishte vjedh i ati gjithe kete shume parash gjyshes se Henrit. Henri ktheja benzin mrapsh atyne qe ta blen daku

  Përgjigju
 • kombinatsi: 19/07/2019 09:47

  Ky pabuksi. Vodhi familjen e grus. Shko ke p....I nones Liro se ke gjynofe per te la

  Përgjigju
 • Katunari: 19/07/2019 09:19

  Ky tipi di ku bon. Te kishte qene dikush tjeter e kishte zhduk by......in

  Përgjigju
 • Lokali: 19/07/2019 09:17

  Daja Julit. Hahahahaha. Iku per lesh dhe ky

  Përgjigju
  • Xoni: 19/07/2019 09:48

   Ene i asaj tjetres Ingridit

 • Komshiu: 19/07/2019 09:16

  Sa poshte ke ron Ilir. Shko puno si gjith dynjoja. HAJDUT I RENDOMTE

  Përgjigju
 • Partizoni: 19/07/2019 01:55

  Ore ky hajduti ordiner qe paske vjedh se paska qene dhe dhendur te kjo familje a I ktheu leket ? U prish dynjoja. Dhondrri tu vjedh ke krushqia.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Suedia dhe Finlanda në NATO, pikat e marrëveshjes që bindën Ergogan të heq veton: Ekstradimi i ‘terroristëve’ kurdë dhe heqja e kufizimeve ndaj Turqisë për eksportet e armëve