'Mohuan drejtësinë për 21 janarin', Rama: Gjyqtarë e prokurorë duan të rrëzojnë Qeverinë më 25 prill

Gjatë konferencës që zhvilloi sot me rastin e 10-vjetorit të 21 janarit, kryeministri Rama bëri akuza të forta ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve që sipas tij kanë mohuar drejtësinë për të vrarët në bulevard 10 vite më parë.

Ai u shpreh se gjyqtarët dhe prokurorët që mohuan drejtësinë për 4 viktimat e 21 janarit, do të përgjigjen. Sipas tij ata janë angazhuar për ta shndërruar 25 prillin në referendum kundër qeverisë.

“Thënë të gjitha këto unë dëshiroj të them se së pari më vjen shumë mirë që sot hedhim një hap të rëndësishmë duke  i vendosur të 4 e rënët e 21 janarit aty ku ata e kanë vendin, në altarin e atdheut si dëshmitarë të një histori ku humbën jetën, jo rastësisht, por sepse besuan te të drejtat dhe liritë e tyre dhe protestuan për këtë gjë. U ndihem krenar për përpjekjen drejt rezultatin final, drejt krijimit të një drejtësie që bën drejtësi dhe ndarja e saj nga malli që shitet dhe blihet. E nesërmja nuk ka diskutim që do ta vulosë si rol historik gjithçka që ne kemi bërë dhe po bëjmë që prej hapjes së kapitullit të sistemit të drejtësisë. Ne nuk kemi pasur mundësi që të bëjmë më shumë por kemi bërë gjithçka që kemi mundur për të mos i lëmë vetëm familjarët dhe fëmijët e të rënëve të 21 janarit çka na jep lehtësimin e nevojshëm për të qenë përpara kujtimit të tyre, jo me kokën ulur. Nuk jemi ende me kokën lart përsa kohë ky proces nuk ka përfunduar, dhe ka ende llum për të pastruar, por patjetër që do i shohim në sy për gjithçka që po bëjmë për të gjithë familjet e tyre. Sot ne i dorëzojmë familjeve simbolin e Dëshmorit të Atdheut dhe jam i bindur që në 4 shtëpitë të jetë një pikë referimi për vështrimin e fëmijëve për besimin që drejtësia do bëjë të sajën. Ata të cilët i vranë për herë të dytë dhe i vranë në bashkëpunim me palë të treta të veshur në togën e gjykatësve, do përgjigjen të gjithë prokurorët që sot janë angazhuar fort për ta bërë 25 prillin një referendum kundër kësaj qeverie me drejtimin e kreut të referendumit” – tha Rama.


Lajmi kryesor:

10 vite pas, shpallen 'Dëshmorë të Atdheut' 4 protestuesit e vrarë! Rama: Parlamenti s'bën gjyqe, të veprojë drejtësia


E.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë