Propozimet e Bullgarisë për ‘pajtim’,Maqedonia e Veriut: Nuk e kemi problem futjen e komunitetit bullgar në Kushtetutë

Bujar Osmani

Maqedonia e Veriut nuk e ka problem që të fusë kombësinë bullgare, si bashkësi etnike në Kushtetutë.  Deklarata është bërë sot nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili gjithashtu ka nënvizuar se kjo nënkupton se në vendin Maqedoninë e Veriut ka nacionalitete të ndryshme, që kanë të drejtë të tregojnë atributet e tyre.

 “Kërkesa për futjen e komunitetit bullgar në Kushtetutë nuk është në kundërshtim me interesat tanë, sepse Bullgaria zhvendoset nga pozicioni fillestar i një populli në dy shtete, në pozicionin ku thonë se ka një komunitet bullgar me atribute të identitetit dhe kulturore, ndryshe nga komuniteti shumicë”, deklaroi Osmani.

I pyetur nëse Maqedonia e Veriut do të kërkojë reciprocitet në këtë çështje me Bullgarinë, ministri Osmani tha se “për dallim prej vendit tonë, Kushtetuta e Bullgarisë nuk njeh organizimin e qytetarëve në bazë të etnisë”.

“Ky reciprocitet nuk është i mundur pasi Republika e Maqedonisë së Veriut e ka për obligim, sipas marrëveshjes, që nuk do të përzihet në rendin e brendshëm të Republikës së Bullgarisë, respektivisht në këtë rend kushtetues që nuk njeh organizimin në bazë nacionale”, pohoi Osmani.

Kujtojmë se nga Sllovenia dje, presidenti i Bullgarisë Rumen Radev u shpreh se përderisa Shkupi nuk e pranon të vërtetat historike në raport me Bullgarinë, ashtu siç bëri me Greqinë, Sofja nuk do të lëvizë nga qëndrimi i fundit dhe zhbllokimi i rrugës drejt BE-së. Radev kërkoi që “bullgarët maqedonas të figurojnë në regjistrim e popullsisë”.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Varianti 'Omicron', rikthehet pasiguria për udhëtimet