Protesta anti – Putin, dhunë
e gjak mes të rinjve |

Protesta anti – Putin, dhunë <br />e gjak mes të rinjve  |
KREMLIN – Një protestë e afro 20 mijë njerëzve në prag të betimit të presidentit të ri Vladimir Putin është kthyer në një luftë të vërtetë mes policisë ruse dhe protestuesve. Oficerë policie të pajisur me helmeta kanë tërhequr zbarrë prej flokësh apo prej krahësh shumë protestues, të cilët janë deklaruar kundër riemërimit të Putin në krye të shtetit rus.

Disa protestues u plagosën, duke përfshirë edhe një të ri, i cili u gjakos në kokë dhe në anën e majtë të fytyrës. Tre udhëheqësit e lëvizjes së opozitës, e cila mori jetë gjatë muajve të dimrit ishin në mesin e të arrestuarve: Sergei Udaltsov, Alexei Navalny dhe Boris Nemtsov.

(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë