Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Tritan Shehu: Shqiptarët do komunikojnë me Brukselin nga bulevardi, vendi i mbërthyer nga keq qeverisja e regjimit

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Tritan Shehu: Shqiptarët do komunikojnë me Brukselin nga bulevardi, vendi i mbërthyer nga keq qeverisja e regjimit

Deputeti Tritan Shehu i rreshtuar në mbështetje të Rithemelimit të PD-së së Sali Berishës thotë se data 6 Dhjetor është dita e komunikimit të shqiptarëve direkt me Brukselin. Shehu shprehet se kjo ditë do të shërbejë për të shprehur aspiratën për Europën dhe Perëndimin dhe për të evidentuar problemet e mëdha që kanë mbërthyer Shqipërinë për shkak të regjimit.

‘Me 6 Dhjetor shqiptaret do te komunikojnë nga Bulevardi direkt me Brukselin.

Dhe kane shume për te thëne….

1-Nje mundësi e veçante kjo atë dite per te shprehur aspiratën tone te madhe për Europë e Perëndim, falënderuar Brukselin e liderat evropiane për:

—Vendosmërinë ne integrimin europian te Shqipërisë e Ballkanit Perëndimor.

—Çuarjen përpara te projekteve te BE siç është Procesi i Berlinit, TPR etj, te vetmet qe jo vetëm mundësojnë bashkëpunimin midis 6 vendeve tona, por dhe na afrojnë me standardet europiane.

—Qëndrimi gjithmonë dhe me te qarte te institucioneve europiane kundër atyre projekteve, qe bien ndesh me parimet e BE, me rrugëtimin tone drejt Evropës, siç është ne radhe te pare Ballkani i hapur i Vucic, etj.

2- Por dhe për t’i evidentuar Brukselit, qartësuar me tej atë me problemet e mëdha qe kane mbërthyer Shqipërinë se pasoje e keq qeverisjes se regjimit:

— Për shkeljen nga ky regjim te vlerave, lirive e parimeve europiane.

—Për lidhjet e rrezikshme te autokratit te Tiranës me autokratët e Lindjes, qe tejkalojnë marrëdhëniet normale midis shteteve, duke u konfiguruar me pozicionime te thella vartësie, vizione anti europiane etj.

—Për atë qe shqiptaret, njëlloj si PE, konsiderojnë te rrezikshme për interesat tone projektet, qe nuk implementohen nga Brukseli, siç është Ballkani i hapur.

—Për te argumentuar rreziqet e mëdha për vendin tone, qe vijnë nga korrupsioni galopant shtetëror, lidhjeve te tij me krimin, trafiqet etj.

—Për te evidentuar para Brukselit shkeljet e renda te demokracisë ne Shqipëri, qe po çojnë ne konsolidimin e një rrëgjimi te korruptuar, anti demokratik me fytyre nga Lindja, burim i varfërisë e privimeve te mëdha per shqiptaret.

—Te gjitha këto, por edhe me shume, si faktore te cilat po detyrojnë shqiptaret te braktisin vendin e tyre, duke marre rrugët e emigracionit.

Prandaj me 6 Dhjetor shqiptaret nuk mund te humbin nje “bashkëbisedim” te tille me Brukselin, prandaj ata nuk mund te mungojnë ate dite ne Bulevard.’- shkruan Tritan Shehu.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ajsa: 26/11/2022 08:39

  Ky eshte idioti me i madh qe ka pa historia

  Përgjigju
 • O tej: 25/11/2022 23:58

  Ketij i nxjerr ala bytha tym nga prasi i Lushnjes.

  Përgjigju
 • Opozitaret: 25/11/2022 23:02

  Cfare keni per ti thene BE-se ju opozitare me kryetare non grata e spiun, qe s'na jepet pushteti ne tavoline nga "populli", nuk po vjedhim dot kete popull nga xhepat,se djersen qe derdhen brezat i vodhet me nje te rene te lapsit kur ishit ne pushtet o delenxhinj, se t'u thuash njerez juve,s'ka vlere fjala njeri. Mire thone njerezit u jepni tre variante ku te bejne protesten: 1. Ne Vicidol, 2. Ne Cepan, 3. Ne fshatin e kryetarit te foltores dhe kryetarit te partise lekut,qe e kane trashgimni nga "populli"qe ka 32 vjet qe ha bar.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto