Protesta e Gjermanisë në Botëror do kopjohet nga Zvicra? Granit Xhaka: Mos i japim askujt mësime

Protesta e Gjermanisë në Botëror do kopjohet nga Zvicra? Granit Xhaka: Mos i japim askujt mësime

Granit Xhaka

Gjermania humbi në Botëror 2-1 me Japoninë. Para ndeshjes skuadra gjermane pozoi duke zënë gojën, në shenjë proteste për të drejtat e munguara të njeriut në Katar. Shtatë nga kapitenët e kombëtareve kishin vendosur që shiritin në krah ta mbanin me ngjyrat e LGBT, çka është e ndaluar me ligj në Katar. Në të tilla kushte Gjermania protestoi në këtë formë. Në lidhje me një "kopjim" të këtij gjesit nga Zvicra, kapiteni i helevetëve, Granit Xhaka kërkoi përqëndrim në lojë.

"Unë nuk mendoj se duhet të bëjmë si ekipi gjerman. Ne duhet të respektojmë rregullat dhe të përqendrohemi në futbollin tonë, kjo është gjithçka që kam ndërmend të bëj. Ne duhet të luajmë futboll dhe të mos i japim mësime askujt”, tha kapiteni Xhaka.


Lajmi kryesor:

KATAR 2022/ Ndodh surpriza e dytë e Botërorit, Japonia fiton me përmbysje kundër Gjermanisë! Festë e samurajve në Katar (VIDEO)


S.DH/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Veliaj: Sot mund të protestohet lirisht, turp të djegësh goma! Socialistët i çojnë deri në fund punët e nisura

Veliaj: Sot mund të protestohet lirisht, turp të djegësh goma! Socialistët i çojnë deri në fund punët e nisura