Projekti Thumanë-Kashar u prek pronat, banorët e Bërxullës sërish në protestë: Do rezistojmë, nuk ndalemi! Një prej protestuesve humb ndjenjat gjatë tubimit

Banorët e Bërxullës janë ngritur sërish në protestë, në kërkim të një zgjidhje për pronat e tyre, të cilat preken nga aksin Thumanë-Kashar.  

Prej më shumë se 6 muajsh, banorët protestojnë ndërsa zotohen se nuk do të ndalen dhe se do të bëjnë rezistencë. Por ditën e sotme ndodhi edhe një incident, njëri prej proteuseve humbi ndjenjat teksa ishte në tubim me fqinjët dhe banorët e zonës. Ai u shoqërua nga policia drejt spitalit për të marrë ndihmën mjekësore përkatëse.

Duke folur për mediat teksa, disa prej banorëve shprehen se situata po bëhet shume e rëndë dhe se ata nuk do ta pranojnë kurrë çmimin e ofruar për kompensim.

Një tjetër banor ripërsëriti se duan të drejtat dhe pronat e tyre.

“Jemi të gjithë probleme. Policia nuk do të dijë por i trajton njerëzit dikur të jenë kafshë. Ligji ka dy anët e medaljes duhet të zbatohet nga të gjithëve. Duam të drejtat tona, duam pronat tona”- tha protestuesi.

Protestuesja u zotua se protestat do të vijojnë.

‘Unë do rezistoj, unë do i përballoj të gjitha këto fatkeqësi. Nuk ka shtet, na i kanë futur në shkelm të gjithëve. Nuk do i lëmë protestat. ‘- tha një tjetër banore.

Banorët pretendojnë se nuk kanë marrë asnjë njoftim lidhur me projektin, e as për shpronësimet. Sipas tyre, kompania Gener2 që ka fituar koncesionin, ka nisur punën në terren pa pasur një leje ndërtimi dhe në kundërshtim me ligjin duke theksuar se dëmshpërblimi i ofruar është qesharak. Ata kanë kërkuar që Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) të nisë hetimet për projektin.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Nuk do të trembë SPAK, por të vetët që hezitojnë të bëjnë betejë me SPAK

Mero Baze: Nuk do të trembë SPAK, por të vetët që hezitojnë të bëjnë betejë me SPAK