Pse Riviera e Ohrit duhet të jetë destinacioni juaj i radhës!

Pse Riviera e Ohrit duhet të jetë destinacioni juaj i radhës!

Qyteti i Ohrit

“Qyteti i Dritës” ju fton të ndjeni magjinë e përjetësisë

Ohri është qyteti i përjetshëm në pjesën Jugperëndimore të Maqedonisë, i cili me pulsimin e tij të lashtë lidh përgjithmonë kohën e vjetër me të renë. Qyteti i Ohrit është historia kulturore e Maqedonisë me pak fjalë, qendra më e rëndësishme arsimore dhe burimi i shkrim-leximit të popujve sllavë. Quhet edhe djepi i kulturës, sepse aty ndodhet universiteti më i vjetër në Evropë (shek. IX), falë veprimtarisë së Shën Klimentit dhe Naumit. Për shkak të numrit të madh të kishave dhe manastireve, qyteti njihet si Jeruzalemi Ballkanik dhe Evropian. Në numër 365 kisha dhe manastire, disa prej tyre me pamje të bukur. Kisha e Shën Jovan-Kaneo në hapësirën e liqenit dhe reflektimi i perlave do të mbeten përgjithmonë në kujtimet e të gjithë atyre dashamirësve të qetësisë shpirtërore dhe bukurive të natyrës së paprekur. Ohri ofron mundësi të shumta për kënaqësi, edhe për shijet më të sofistikuara. Numri i madh i ngjarjeve gjatë gjithë vitit nuk mund të kalojë pa u vënë re. Vera tradicionale e Ohrit është një nga më të vizituarat, ku emra të njohur botërorë përjetuan një pjesë të promovimit të tyre. Ohri është një befasi e mirëfilltë për vizitorët që presin një qytet të qetë historik. Shihni fytyrat e ndryshme të Ohrit gjatë natës - nga mistike dhe të qeta deri në vibruese dhe moderne. Mundësi e shkëlqyer për të parë anën më të famshme të Ohrit, të ndriçuar në mënyrë diskrete nën vellon e natës, mes rrugëve të vogla të fshehura, kishave dhe vendeve më të bukura me pamje nga liqeni. Pub-et, baret dhe klubet janë pjesë e traditës dhe ofrojnë gjithmonë argëtim të këndshëm dhe atmosferë pozitive, por edhe netë emocionuese dhe të paharrueshme.

Nuk ka tjetër si Struga

Struga është qytet në pjesën Jugperëndimore të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe qendër e Komunës së Strugës. Shtrihet në Fushës e Strugës në të dy brigjet e lumit Drini i Zi dhe në bregun verior të Liqenit të Ohrit. Emri antik i qytetit është Enhalon që në greqishten e vjetër do të thotë ngjala dhe në atë kohë qyteti ishte një vendbanim i vogël. Më vonë vendbanimi mori emrin Strugë. Në këtë vend të bukur piktoresk në brigjet e Liqenit të Ohrit, patjetër vizitoni restorantet dhe bujtinat vendase ku do të shërbeheni me mikëpritje të veçantë.

Kalata e Drinit të Zi dhe ngjala e shijshme në mënyrë Strugane!
Ideale për një shëtitje të qetë dhe për të shijuar pamjen e bukur buzë ujit, kalatat e Drinit të Zi kanë stola dhe hije dhe lidhen me tre ura. Kalata në anën lindore të lumit nga liqeni quhet “Sergej Jesenin” dhe ndodhet në hyrje të plazhit të qytetit. Në këtë kalatë, përveç Jeseninit, gjenden edhe bustet e Adam Mickjeviç dhe Aco Shopov. Uji nga Liqeni i Ohrit rrjedh përmes lumit Drini i Zi i cili, duke kaluar nga mesi i qytetit, përmes fushës së Strugës dhe grykës, vazhdon përmes Shqipërisë dhe derdhet në Detin Adriatik. Dalja e ujit pranë hotelit Drim është një atraksion i veçantë për çdo vizitor të Strugës. Një eksperiencë e paharrueshme gastronomike është ngjala në mënyrën strugane, një parajsë për dashamirët e peshkut të freskët dhe të shijshëm.

Qyteti i Strugës i fotografuar nga lart

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi