PSG ndryshon shtëpi, 'Parc des Princes' nuk i jepet klubit të Al Khelaifi-t! Investim 1 miliardë euro

PSG ndryshon shtëpi, 'Parc des Princes' nuk i jepet klubit të Al Khelaifi-t! Investim 1 miliardë euro

"Parku i Princave", stadiumi i PSG

Kryebashkiakja e Parisit, Anne Hidalgo refuzoi t'i shesë "Parc des Princes" Paris Saint-Germain-it dhe në këtë mënyrë të ndalojë rinovimin dhe modernizimin e stadiumit për të rritur kapacitetin.

Shefi i "Katar Group" dhe njëherazi presidenti i PSG-së,  Nasser Al Khelaifi është i vendosur të transferojë klubin parisien në një stadium të ri dhe modern, duke investuar 1 miliardë euro. Pas deklaratës përfundimtare të kryebashkiakes së Parisit, PSG duket se do ndërrojë shtëpi.

"Stadiumi nuk i shitet PSG-së, është një pozicion përfundimtar dhe i vendosur, sepse ‘Parku i Princave’ është trashëgimia kulturore e qytetit. Ne mund ta mbështesim PSG-në në dëshirën për rindërtim dhe modernizim, por nuk mund të gërmohet aty”, thotë Anne Hidalgo.

Opsioni i parë është kalimi në "Stade D'France", por problemi është se përdorimi i stadiumit është i kushtueshëm dhe është e padobishme të luhet atje, kështu që  opsioni më i mirë është një stadium i ri. Plani është ndërtimi i stadiumit të ri në periferi të Parisit dhe atje PSG përmes Al Khelaifit do të investojë deri në një miliardë euro për të ndërtuar një tempull futbolli super modern, i cili do të sjellë edhe të ardhura.

Shtëpia aktuale e PSG-së ka një kapacitet prej 48 mijë spektatorësh, teksa stadiumi i ri do ketë rreth 60 mijë ulëse. Pas mungesës së kompromisit për rinovimin e stadiumit aktual, duket se pas 50 vitesh PSG do të ndërrojë shtëpi.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’