Publikohet vendimi për dënimin e Juventusit: Pse u hoqën 15 dhe jo 9 pikë

Publikohet vendimi për dënimin e Juventusit: Pse u hoqën 15 dhe jo 9 pikë

Juventus Stadium

Juventus u dënua nga drejtësia sportive me heqjen e 15 pikëve nga renditja e Serie A, kjo për manovrat në bilancet financiare për pagat dhe lëvizjet e lojtarëve të njohura si "plusvalenca".

Sipas vendimit të argumentuar nga Federata Italiane e Futbollit dhe e publikuar pjesërisht, provat për dënimin e Juves ishin të pakundërshtueshme.

"Është e padiskutueshëm që pasqyra e fakteve që është përcaktuar nga dokumentacioni që u kalua nga Prokuroria e Torinos, te Prokuroria federale e FIGC, e cila e përdori për kthimin e vendimit, nuk njihej nga gjykata federale në momentin e vendimit të parë dhe nëse do të ishte në dijeni, me siguri do të kishte sjellë një vendim të ndryshëm”, shkruhej ndër të tjera në argumentim.

“Duke marrë për bazë precedentët që i përkasin ndryshimeve në kontabilitetin e klubit për disa periudha, në sasi dhe intensitet, u cilësua e nevojshme që të ripërcaktohej sanksioni në krahasim me kërkesën e prokurorit federal", thuhet në vendim.

Në themel, u konsiderua se Juventusi e kishte kryer veprën, “duke pasur parasysh dokumentacionin që vjen nga drejtuesit e klubit dhe nga dorëshkrimet përkatëse të gjetura, përgjimet pa mëdyshje dhe provat e mëtejshme në lidhje me ndërhyrjet për fshehjen e dokumenteve apo edhe manipulimin e faturave”.

Në vendim thuhet gjithashtu se ndryshimet në fatura janë bërë me stilolaps.“Operacionet e fshehjes të kryera nga disa drejtues të Juventusit, të cilët arritën deri aty sa ndërhynë duke korrigjuar faturat e marra “me stilolaps” për të mos nxjerrë në pah natyrën e ndërrimit të operacionit të kryer (provat e përfshira në dosjen nr.733488 dërguar Prokurorisë Federale nga Prokuroria Publike e Torinos).

Është edhe një listë e rrethanave më të rënda sipas Gjykatës, në veçanti quhet "libri i zi" i famshëm i Fabio Paratici (ish-drejtor sportiv). “Kjo përbën një element objektiv të qartë. Aq më tepër duke marrë parasysh rrethanat (dhe do t'i kthehemi më vonë) se qëllimi i procesit sportiv është padyshim që të mos nxirret përfundimi i ndonjë vepre penale me karakter kriminal. Subjekt i gjykimit është vetëm shkelja e rregullave sportive: konkretisht, e aktit. 4, paragrafi 1 dhe i nenit. 31, paragrafi 1. Përgjimet telefonike ose mjedisore (dhe blerjet dokumentare) të cituara nga prokurori federal janë gjithashtu shumë domethënëse”.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë

Sot 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë