Pulë e aromatizuar me patate dhe perime në furrë nga zonja Albana

Mish pule me patate dhe perime

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 5-6 patate
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 kungull
 • 1 patëllxhan
 • 1 tufë majdanoz
 • 3-4 lgj vaj ulliri
 • Spec i kuq pluhur
 • Kripë, piper
 • Rigon, trumzë
 • Rozmarinë
 • Limon

Përgatitja:

Fillimisht marinojmë pulën mirë më vaj ulliri, kripë dhe erëza sipas dëshirës. Pulën e vendosim në frigorifer dhe e lemë për rreth 1 orë që të marinohet sa më mirë.

Ndërkohë presim të gjitha perimet në kubikë dhe i vendosim në një tavë ku i marinojme me kripë, piper, rigon, trumzë, rozmarinë. Shtojmë pak vaj ulliri dhe rreth 1 gotë ujë. Në qendër të tavës vendosim pulën dhe e lemë të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D