Pulë e marinuar me birrë me patate në furrë nga zonja Albana

Pulë e marinuar me birrë me patate në furrë

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 1 birrë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 degë rozmarine
 • 1.5 kg patate
 • Vaj ulliri
 • Piper i kuq i ëmbël dhe pikant
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Pastrojmë pulën duke larguar qafën dhe fundoret e këmbëve. Në një tas vendosim piper kokërr, rozmarinë dhe kripë të trashë. I shtypim në havan duke shtuar dhe piper të kuq. Pulën e spërkasim me vaj ulliri dhe më pas e marinojmë mirë me erëzat brenda dhe jashtë. Kutinë e birrës pasi e hapim e mbështjellim me letër alumini dhe e vendosim poshtë pulës në një tavë. Në blender vendosim dy thelpinj hudhër dhe pak vaj ulliri. Vendosim në tavë patatet e prera, i marinojmë me vajin e aromatizuar me hudhër dhe kripë të trashë. Bëjmë dhe një spërkatje me piper të zi dhe e vendosim tavën me pulë dhe patate në furrë të piqet në temperaturën 200 gradë Celsius për 1 orë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)