Pulë me klitharaqe në furrë nga zonja Albana

Pulë me klitharaqe

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë e thatë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 karrotë
 • 1 lgj salcë domate
 • 4 domate të freskëta
 • 1/2 gotë verë e bardhë
 • 4-5 kokrra bahar
 • 500 gr makarona elbore
 • 1 gjethe dafine
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht vendosim pulën të ziejë. Kaurdisim qepën e grirë imët në një tigan me pak vaj ulliri dhe kripë që të zbutet. Shtojmë karrotën e prerë në kubikë të vegjël, thelpinjtë e hudhrës dhe salcën e domates. E shuajmë gatimin me verë të bardhë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë domatet e freskëta dhe klitharaqet. Shtojmë lëngun e mishit të pulës, disa kokrra bahar, gjethet e dafinës, kripë dhe piper. E lëmë të ziejë pak në tenxhere dhe më pas e vendosim në një tavë së bashku me pulën të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Korçë, burri plagos me thikë gruan dhe ia mbath nga vendngjarja! 38 vjeçarja transportohet në spital në gjendje të rëndë (EMRAT)

Korçë, burri plagos me thikë gruan dhe ia mbath nga vendngjarja! 38 vjeçarja transportohet në spital në gjendje të rëndë (EMRAT)