Pushtimi rus, njihuni me një përmbledhje të shkurtër të zhvillimeve nga lufta në Ukrainë

Pushtimi rus, njihuni me një përmbledhje të shkurtër të zhvillimeve nga lufta në Ukrainë

Nëse sapo po i bashkoheni mbulimit tonë të drejtpërdrejtë ose keni nevojë për një rifreskim, këtu janë zhvillimet më të fundit:

Anija ruse e dëmtuar

Ministria ruse e mbrojtjes tha se një shpërthim në bordin e Moskva, flamuri i Flotës së Detit të Zi të vendit, "dëmtoi seriozisht" anijen.

Rusia nuk e tha shkakun e zjarrit, por më parë Ukraina tha se ishte goditur nga raketat e tyre Neptun.

Më herët gjatë luftës, ukrainasit e vendosur në ishullin e gjarpërinjve në Detin e Zi kundërshtuan urdhrin për t'u dorëzuar nga anija, duke i thënë Moskës që "shkoni në ferr".

Ndihma ushtarake amerikane

SHBA ka premtuar një dërgesë tjetër armësh në Ukrainë, për të cilën Presidenti Biden tha se do t'u jepte forcave ukrainase "aftësi të reja" në luftën kundër pushtuesve rusë.

Dërgesa përfshin helikopterë, drone Switchblade të veshur me çanta shpine, të njohur gjithashtu si "dronë kamikaze", dhe topa obusi, automjete të blinduara dhe furnizime të tjera
Thirrja "Skena e krimit".

Në Bucha, prokurorët e krimeve të luftës që vizitojnë vendin e vrasjeve të civilëve e kanë quajtur Ukrainën një skenë krimi. "Ne kemi arsye të arsyeshme për të besuar se krimet brenda juridiksionit të gjykatës po kryhen," tha kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan.

Një organizatë e madhe evropiane e sigurisë thotë se ka modele të qarta të trupave ruse që shkelin ligjin ndërkombëtar humanitar. Një panel ekspertësh të OSBE-së tha se kishte gjetur prova të besueshme të torturës dhe dënimeve të tjera.

Mariupol e fundit

Më herët, Rusia tha se më shumë se një mijë marinsa ukrainas ishin dorëzuar në portin e rrethuar të Mariupolit. Por një këshilltar presidencial ukrainas këmbënguli se qyteti nuk kishte rënë.

Luftimet në Mariupol, e cila është lënë në gërmadha pas një sulmi gjashtë-javor, duket se po vazhdojnë rreth qarkut industrial Azovstal. Nëse Rusia merr zonën, thuhet se do të kishte kontroll të plotë të qytetit.
 


Lajmi kryesor:

Moska e pranon: Anija ruse që u godit nga Kievi u fundos! Rusia akuzon ukrainasit për bombardimin e fshatrave ruse, ata e mohojnë! Biden: Gati të shkoj në Kiev


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U arrestuan pas përplasjes me policinë polake, lirohen 4 tifozët e kombëtares shqiptare

U arrestuan pas përplasjes me policinë polake, lirohen 4 tifozët e kombëtares shqiptare