Putin: Çmimi tavan për gazin rus do të sillte pasoja serioze në tregjet globale

Putin: Çmimi tavan për gazin rus do të sillte pasoja serioze në tregjet globale

1668697859_putin.PNG

“Vendosja e një çmimi tavan për naftën ruse do të ishte një vendim në kundërshtim me parimet e marrëdhënieve të tregut dhe me shumë gjasa do të çonte në pasoja të rënda në tregun global të energjisë", kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin në një bisedë telefonike me kryeministrin irakian Muhammad al-Sudani .

Gjatë bisedës u diskutua edhe për situatën në tregun botëror të energjisë.

 “Të dyja palët dhanë një vlerësim pozitiv të punës së përbashkët me pjesëmarrjen e Rusisë dhe Irakut në kuadër të OPEC+, e cila bën të mundur sigurimin e stabilitetit të tregut global të naftës bruto “, thuhet në një shënim nga shtypi i Kremlinit.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Bombardime në Kherson, ushtria ruse sulmon dhe një park lojërash! Kiev, 70% e shtëpive pa energji elektrike dhe pa ngrohje


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto