Putin-Macronit: Perëndimi nuk duhet të sigurojë më armë për Ukrainën

Putin-Macronit: Perëndimi nuk duhet të sigurojë më armë për Ukrainën

Në telefonatën e sotme, presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron diskutuan problemin e sigurisë globale të ushqimit. Kjo është raportuar nga Kremlini, cituar nga Tass , sipas të cilit pala franceze ka shprehur shqetësim në lidhje me këtë.

Në këtë kontekst Vladimir Putin theksoi se situata në këtë çështje është e ndërlikuar, kryesisht për shkak të sanksioneve të vendeve perëndimore, dhe vuri në dukje rëndësinë e funksionimit të papenguar të logjistikës globale dhe infrastrukturës së transportit.

Gjatë  bisedë s Putin i tha Macron të  mos furnizojë  me armë  Ukrainën. 

"Perëndimi mund të kontribuojë për t'i dhënë fund kësaj mizorie duke ushtruar ndikimin e duhur mbi autoritetet e Kievit dhe duke ndaluar furnizimin me armë në Ukrainë," i tha Putin.

Biseda mes Macron dhe Putin ka zgjatur 2 orë.


Lajmi kryesor:

Shpërthime në Lviv, alarme për sulm në shumë qytete! Putin dy orë telefonatë me Macron: I hapur për dialog, Kievi nuk është serioz! Biden: Diktatorët duhet të ndalohen


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

'Ti dhe Luizi çift gjithë jetën', Kiarës i del në mbrojtje gjyshja: Ta dinë të gjithë kush je ti, dje duhet ta kishin lënë BBV banorët

'Ti dhe Luizi çift gjithë jetën', Kiarës i del në mbrojtje gjyshja: Ta dinë të gjithë kush je ti, dje duhet ta kishin lënë BBV banorët