Përplasja me Merkel për emigrantët, dorëhiqet ministri i Brendshëm gjerman

Përplasja me Merkel për emigrantët, dorëhiqet ministri i Brendshëm gjerman

Angela Merkel dhe Horst Seehofer, ish-ministër i Brendshёm

Ministri i Brendshёm Horst Seehofer, kryetar i partisё kristiansociale (CSU) simotёr e partisё kristiandemokrate (CDU) deklaron drёheqjen nga tё dyja postet politike. Kёtё ai e deklaroi nё mbledhjene kryesisё sё partisё nё Mynih. Kёtij vendimi i paraprinё grndjet lidhur me politikёn e azilit ndaj refugjatёve nё vend. Seehofer kishte dalё kundёr linjёs sё kancelares Merkel me kёrkesёn pёr dёbimin e refugjatёve nё kufi.

Kryetari i partisё kristiansociale (CSU)dhe njёkohёsisht ministёr i Brendshёm Horst Seehofer, sipas tё dhёnave nga qarqet e partisё, ka shprehur mendimin, se vendimet e BE-sё lidhur me politikёn ndaj refugjatёve nuk mund tё zёvendёsojnё me tё njёjtin efekt kontrollet kufitare dhe kthimin e refugjateve. Kёtё Seehofer e ka thёnё nё njё mbledhje tё pёrbashkёt tё kryesisё sё CSU-sё dhe grupit parlamentar tё landit nё Mynih, bёhet e ditur nga qarqet e vet pjesёmarrёsve ne kёtё mbledhje.

Seehofer e hodhi poshtё edhe propozimin e parashtruar nga kancelarja Merkel, sipas tё cilit refugjatёt e regjistruar nё vendet e tjera tё BE-sё tё strehohen nё tё ashtuquajturat qendra ankorimi nё Gjermani, mёsohet nga tё dhёnat e pjesёmarrёsve nё mbledhjen e CS-sё nё Mynih. Me kёtё kreu i CSU-sё i ёshtё kundёrvёnё direkt kancelares.

Nё grindjen pёr azilin Seehofer nё mёnyrё tё pёrsёritur ka kёrkuar dёbimin qё nё kufi tё refugjatёve, qё janё tё regjistruar nё njё vend tjetёr tё BE-sё. Merkel e hedhposhtё kёtё si njё veprim i mёvetsishёm kombёtar dhe kёrkon zgjidhje europiane nё marrёveshje me vendet fqinjё. Pёr Seehoferin vendimet nё samitin e BE-sё nё Bruksel janё njё alternativё e pamjaftueshme. 

Seehofer pёrveҁ kёsaj ka deklaruar, se pas kёsaj mbledhjeje do tё japё njё deklaratё personale, thuhet nё qarqet e CSU-sё. Sipas tё dhёnave tё pjesёmarrёsve nё mbledhjen e CSU-sё, Seehofer u ёshtё lutur atyre tё qendrojnё deri nё fund tё mbledhjes. Merkel e pat kёrcёnuar Seehoferin me kompetencat e saj pёr dhёnie direktivash, nё rast se si do tё veprojё duke kthyer refugjatёt nё kufi  brenda kompetencave si ministёr i Brendshёm dhe duke anashkaluar qendrimin e kancelares.

Merkel i sheh vendimet e samitit me efekt tё njёjtё
Lidhur me ҁёshtjen nёse pёrmbushen kёrkesat e CSU-sё me vendimet e samitit tё BE-sё, kancelarja nё njё intervistё pёr kanalin e dytё televiziv publik gjerman ZDF, tha se "nё pёrgjithёsi tё gjitha pёr ҁfarё kemi folur ka tё njёjtin efekt.  Ky ёshtё mendimi im personal. CSu-ja natyrisht duhet tё vendosё pёr vete"

Nё njё letёr prej tetё faqesh, Merkel u shpjegon kryesive tё CSU-sё dhe SPD-sё (socialdemokrat) nё koalicionin qeverisё, lidhur me rezultatet e samitit tё BE-sё, ku parashikohet qё nё tё ardhmen azilkёrkuesit e regjistruar nё njё vend tjetёr tё BE-sё do tё strehohen nё qendra ankorimi nё Gjermani. Nё kёto qendra do tё kryhen procedura tё pёrshpejtuara azili dhe nuk do tё lejohen tё largohen nga kёto qendra duke iu nёnshtruar rregullores sё rezidencёs sё detyruar.

Para konsultimeve eventulisht vendimtare tё partive tё unionit konservatore CDU (kristiandemokrat) dhe CSU, Merkel theksoi: "Unё dua, qё CDU dhe CSU tё vazhdojnё tё bashkёpunojnё". Ajo shtoi: "Ne jemi njё histori suksesi pёr Gjermaninё". Ajo tha, se "do tё angazhohem me tё gjtiha mundёsitё, qё si CDU-ja ashtu edhe CSU-ja tё arrijnё rezultate, pёrmes tё cilave ne tё mund t'u pёrgjigjemi pёrgjegjёsive pёr vendin tonё". Pasdite presidiumi i CDU-sё u mblodh nё Berlin./DW/

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin

GOLAT/ Befasi në Champions League, Dortmund - PSG në gjysmëfinale! Francezët përmbysën 1-4 Barcelonën, gjermanët 4-2 Atl. Madridin