Pyetet për raportet me SHBA-të, ja si përgjigjet Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti ka refuzuar të përgjigjet lidhur me raportet e tij me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri Kurti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia kanë përuruar rinovimet e Klinikës së Urologjisë në QKUK.

 Aty është pyetur nga gazetarët për raportet e tij me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Këtu jemi në Klinikën e Urologjisë e kam përshtypje që nuk ka lidhje kjo me Klinikën e Urologjisë, pas këtu do të shkoj në Malishevë ku do të vizitoj një fermer jashtëzakonisht të suksesshëm kam përshtypjen se nuk ka lidhje as me të. Pasdite do ta kemi një mbledhje të Qeverisë mbase atje do të mund të jetë vendi për pyetje të tilla”, tha Kurti.

Kujtojmë se veprimet e Qeverisë Kurti shpeshherë janë kritikuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, po qëndron në vizitë zyrtare Washington ku po merr pjesë në në Samitin e NATO-s.

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien kishte  pritur në takim Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

O'Brien kishte shkruar në X, se janë krenarë që mbështesin shtetin sovran, multietnik dhe demokratik të Kosovës./Kosovapress

S.B/I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Finalja e madhe e Euro 2024, dhjetë faktet që duhet të dini për ndeshjen Spanjë - Angli

Finalja e madhe e Euro 2024, dhjetë faktet që duhet të dini për ndeshjen Spanjë - Angli