Qahi tradicionale, simitet e nostalgjisë nga zonja Albana

Qahi tradicionale, simitet e nostalgjisë

Përbërësit:

  • 1 kg miell
  • 20 gr maja
  • 500 ml qumësht të vakët
  • 4 lugë supe sheqer
  • 1 bustinë vanilje
  • 1 majë luge kripë
  • 1 filxhan vaj

Përgatitja:

Fillimisht tresim majanë me 3-4 lugë qumësht, 1 lugë të vogël sheqer dhe miell. Tek qumështi i vakët hedhim sheqerin, vaniljen, vajin dhe majanë e ardhur. E përziejmë me lugë druri dhe më pas shtojmë miellin gradualisht duke e trazuar.

E punojmë brumin derisa të realizohet një brumë i butë si i bukës. E lyejmë me pak vaj, e mbulojmë me pecetë dhe e lemë në një vend të ngrohtë për rreth 2 orë. Brumin e ardhur, të dyfishuar e punojmë dhe një herë dhe e ndajmë në rreth 20 toptha të cilat i hollojmë sa madhësia e një pjate të vogël. I lyejmë me pak vaj dhe në mes mund të vendosim pak djathë të përzier me vezë. E mbështjellim në formë roleje dhe e lidhim si trëndafil. I vendosim qahitë në një tavë të lyer me vaj dhe i lemë në një vend të ngrohtë për rreth 30 minuta. Më pas i spërkasim me fara susami dhe i vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku