'Qeveria më njohu pronar, ALUIZNI jo'/ IKMT-ja shemb banesën në Porto Romano, zbarkon RENEA (VIDEO)

Forcat RENEA kanë zbarkuar sot në  bregdetin e Durrësit në mbështetje të IKMT-së për prishjen e shtëpisë së familjes Mishka në Porto Romano. Por familjarët janë përplasur me 7 inspektorët e IKMT-së, pasi pretendojnë se po u bëhet padrejtësi.

Në vendin e ngjarjes asistuan edhe forca të shumta policisë si dhe ato RENEA të ardhur nga Tirana. Pronari i banesës Imer Mishka pretendon se banesa e tyre është ndërtuar që në vitin 1991 në atë zonë dhe pasi kanë aplikuar për t'u pajisur me certifikatë pronësie në vitin 2006, në 2011-n ka dalë VKM-ja për të legalizuar ndërtesën e tyre një katëshe.

Ai thotë së pavarësisht VKM-së, shtëpia e tyre është përjashtuar nga ky proces pas disa vitesh dhe për këtë ka trokitur në shumë dyer institucionesh. Ndërkohë ata janë lajmëruar vetëm dy ditë më parë që banesa e tyre e vetme do të shembet, duke përfunduar kështu në mes të katër rrugëve. "Vendim absurd ku ALUIZNI e ka skualifikuar, ndërsa VKM-ja më konsideron pronarë të ligjshëm" shton ai.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë (FOTO)

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë (FOTO)