Qofte me ton dhe gjizë nga zonja Albana

Qofte me ton dhe gjizë

Përbërësit:

 • 230 gr peshk ton
 • 200 gr rikota / gjizë
 • 20 gr açuge
 • 20 gr kaperi
 • 50 gr galetë
 • 50 gr djathë parmixhano
 • 2 vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Për të përgatitur qoftet me peshk ton dhe rikota, fillimisht përgatisim brumin. Bashkojmë në një tas rikotën me djathin parmixhano të grirë, peshkun ton të thërrmuar dhe açugat e kulluara. Shtojmë më pas kaperin, majdanozin e grirë, thërrimet e bukës, kripë, piper dhe në fund vezët e rrahura lehtë. E trazojmë mirë brumin derisa përbërësit të homogjenizohen (nëse masa është shumë e butë mund të shtojmë edhe pak djathë, nëse është më e fortë mund ta zbusim me disa pika qumësht). Lagim pak duart dhe marrim pjesë të vogla të brumit dhe i japim formën klasike të një qofte të rrumbullakët. Pasi formojmë të gjithë qoftet, i rrotullojmë në thërrimet e bukës dhe i vendosim të skuqen në vaj të nxehtë.     

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ndeshje e 'çmendur' me pesë gola, Morata dërgon Atleticon te suksesi në Ligën e Kampioneve (VIDEO)

Ndeshje e 'çmendur' me pesë gola, Morata dërgon Atleticon te suksesi në Ligën e Kampioneve (VIDEO)