Qofte të mbështjella me patëllxhanë dhe salcë domate në furrë nga zonja Albana

Qofte të mbështjella me patëllxhanë dhe salcë domate në furrë

Përbërësit:

 • 3 patëllxhanë
 • 250 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 1 lç sodë buke
 • 1 vezë
 • Pak galetë
 • Kripë, piper i zi
 • 2 domate
 • 2 speca jeshil

Për salcën:

 • 2 lgj salcë
 • 2 domate
 • 1 tufë majdanoz
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Patëllxhanët pasi i presim në shirita i skuqim në vaj vegjetal. Ndërkohë mishin e grirë e bashkojmë me qepën e grirë imët, sodën, vezën, galetën, kripën dhe piperin.

Krijojmë qoftet në formën e suxhukut, të cilat i mbështjellim me patëllxhanët duke i rrotulluar role. Në një tavë të rrumbullakët vendosim qoftet e mbështjella me patëllxhanë, anës tyre vendosim spec jeshil të prerë rrethor dhe feta domatesh. Sipër hedhim salcën e domates me 2 domate të grira në rende kripë, piper dhe majdanoz të grirë me vaj ulliri. E vendosim tavën në furrë në 180 gradë për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Rrjedhja e gazit në Shkozë, arrestohet pronari i karburantit dhe dy punonjësit! Shoferi i autocisternës çau tubin teksa parkonte, mungonin kushtet e sigurisë

Rrjedhja e gazit në Shkozë, arrestohet pronari i karburantit dhe dy punonjësit! Shoferi i autocisternës çau tubin teksa parkonte, mungonin kushtet e sigurisë