Qumështi i bletës/ Shëruesi magjik i shumë sëmundjeve, ja cilat janë vlerat e tij kuruese...( VIDEO)

Qumështi i bletës është quajtur edhe “ilaçi i mrekullive’’ që shëron çdo sëmundje dhe përdorimi i tij ka ardhur duke u shtuar, sidomos viteve të fundit.

Qumështi i bletës ka efekte kuruese dhe mund të përdorët në pothuajse të gjitha moshat. Roli i tij në organizëm është mjaft domethënës në disa nga sëmundjet që vuajnë pjesa më e madhe e popullsisë.  Në një intervistë në ‘’ Rreze Dielli’’  u ndalëm më gjatë tek vetitë kuruese të këtij produkti me sipërmarrësin Stefan Dhimitri, i cili  u shpreh se të gjitha produktet e kosheres kanë vlera të jashtëzakonshme por mes tyre vecon qumështin e bletës:

 ‘’ Qumështi i bletës është produkti magjik që ka kosherja e bletës, për vlerat e tij njerëzit janë bdërgjegjësuar që në lashtësi dhe mjafton që të shikosh jetën brenda kosherës për të kuptuar që ky produkt ka dicka të vecantë. Kjo lidhet em cilësitë që ka mbretërësha e kosherës e cila ushqehet me qumësht blete’’ tha ai.

Gjtiashtu ka disa produkte që kanë vlera të jashtëzakonshme që përbëhen nga qumështi i bletës:

‘’ Kemi qumështin e Bletës Bio i cili është në një formë xhelatinoze e quajnë pelte mbretërore qumështin e bletës nga forma që ka dhe përdorimi është me bishtin e lugës ose me një shkop të tillë. Kjo është masa 1 gramë që mbahet një minutë poshë gjuhës, aty janë receptorët e enëve të gjakut më të ndjeshëm që I kalojnë këto vlera në gjak’’ tha ai për mënyrën më të mirë që mund ta konsumojmë qumështin e bletës.

Një mënyrë tjetër e përdorimit të tij :

‘’ Një mënyrë tjetër është njëherë në ditë në mengjes eseëll dhe ky produkti bio është nga më të përdorurit dhe më efikasët por është pak I athët dhe sidomos tek fëmijët dhe për sa I takon përdorimit tek fëmijët, është mbi 6 vjec’’

Disa nga cilësitë e qumështit të bletës janë:

‘’ Vlerat e qumështit të bletës janë antiseptike, janë për imunitetin, për energjinë,për forcë, të mos harrojmë që në përbërje të qumështit të bletës ka vitamin B2, B3 B5 elemente energjitikë shumë të domosdoshëm për të rritur energjinë trupore kur jemi të lodhur nëpërmjet qumështit të bletës marrim një energji të re’’ përfundoi ai.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Për ç'garanci ndërkombëtare flet presidentja e Kosovës?

Për ç'garanci ndërkombëtare flet presidentja e Kosovës?