VIDEOLAJM/ Qëllohet me shuplakë presidenti Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron është goditur me një shpullë në fytyrë nga qytetarët në një vizitë zyrtare në jugun e Francës. Incidenti ndodhi ndërsa Macron ishte për një vizitë në rajonin e Drome në Francën jug-lindore, ku ai u takua me pronarë restorantes dhe studentë për të folur rreth asaj se si jeta po kthehet në normalitet pas pandemisë.

Në një video që po qarkullon në mediat sociale, Macron, mund të shihet duke ecur drejt një turme dashamirësish që ishin pas një barriere metali. Presidenti francez zgjati dorën për të përshëndetur një burrë, me një bluzë të gjelbër, me syze dhe që mbante një maskë por që reagimi i burrit nuk ka qënë ai që pritej.

Burri mund të dëgjohej duke bërtitur "Poshtë Macronizmi" (à bas la Macronie) dhe më pas ai i dha një shuplakë fytyrës Macron. Rojet e sigurisë e larguan Macron , por presidenti qëndroi në afërsi të turmës për disa sekonda më shumë dhe dukej se po fliste me dikë në anën tjetër të barrierave.

Kryeministri francez Jean Castex tha se incidenti ishte një fyerje për demokracinë. Administrata presidenciale tha se kishte pasur një përpjekje për të goditur Macron, por nuk pranoi të komentonte më tej. Identifikimi i burrit që goditi Macron dhe motivet e tij ishin të paqarta. Ndërsa godiste presidentin, ai mund të dëgjohej duke bërtitur "Montjoie Saint Denis", e cila ishte thirrja e betejës së ushtrive franceze kur vendi ishte ende monarki.

Mediat franceze kanë bërë të ditur se dy burra janë arrestuar pas incidentit. Të arrestuarit janë dy 28-vjeçarë, ai që qëlloi liderin francez dhe një tjetër që e shoqëronte.

1623158301_1623158078Screenshot2.jpg

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarret në Vlorë, Shefi i Zjarrfikësve për Report Tv: Nuk kemi mjete, nuk shkojmë dot në disa vatra