Qytetarët denoncojnë në aplikacionin 'Stop Informaliteti', gjobiten 7 biznese në Fier

Foto ilustruese

FIER- Aksioni anti-informalitet vijon të 'godasë' raste të shkeljeve të ligjit nga bizneset. Falë denoncimeve të qytetarëve në aplikacioni Stop Informaliteti  në Fier janë bërë kontrolle dhe më pas janë penalizuar 5 biznese që kryenin aktivitete të ndryshme.

 Konkretisht ndaj një biznesi është vendosur gjobë për mos lëshim të kuponit tatimor, ndaj një tjetri është vendosur gjobë pasi kishte punëtor të regjistruar në skemën e sigurimeve. Po ashtu ndaj biznesit të katërt është vendosur gjobë pasi nuk kishte deklaruar punëtorët.

Po kështu janë penalizuar edhe dy biznese të tjera pasi nuk rezultonin të regjistruar në QKR.  Në javën në vijim pas përfundimit të sezonit turistik, në  Fier nis kontrolli dhe penalizimi i subjekteve që mund të jenë në kundërshtim me ligjin, bë saj të operacionit kundër informalitetit.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pirateri televizive duke fshehur të ardhurat, procedohet penalisht administratorin e një televizioni në Kolonjë