Radhë për pasaportat në rrethe pas kthimit të emigrantëve: Shtoni sportelet se kam 4 ditë që pres

Më 2019 shumë qytetarëve i skadojnë mjetet e identifikimit, në zyrat e aplikimit për pasaporta dhe kartë identiteti në Vlorë ka një fluks të shtuar të qytetarëve që duan të marrin shërbime. Qindra qytetarë nga Vlora dhe fshatrat e saj prej disa ditwsh presin radhën për të përfunduar aplikimin.

Shpesh herë atyre u duhet të të rikthehen disa herë në ditë për të marrë një numër aplikimi. Disa detyrohen të shkojnë që herët në mëngjes për të ruajtur një radhë. Fluksi është shtuar dhe me ardhjen e emigrantëve. Qytetarët ankohen dhe bëjnë thirrje që të merren masa për shtimin e sporteleve të aplikimit. “Unë kam katër ditë që po pres, kam që në orën 8 sot dhe asgjë s’po bëhet”, tha një qytetar

Kam 2 ditë dhe kam hedhur me më shumë lek që të më dalë më shpejt dhe akoma se kemi marrë”, tha një tjetër qytetare në Vlorë.

E njëjta panoramë vjen edhe nga qyteti i Beratit dhe Lushnjes. Qytetarë të shumë janë në radhë për të aplikuar për pasaportë. Në Lushnjë punohet vetëm me një sportel kjo ka sjellë edhe më shumë mbingarkesë.

Kam që në 4 të mëngjesit që po presim dhe nuk na japin as numra, vetëm një sportel është.Jemi në kurbet na mbarojnë dokumentet. Kështu do presim ne në radhë? Duhet një zgjidhje”thanë qytetarët.

Dhjetori është afati i fundit për përdorimin e pasaportave dhe kartave të identitetit për mijra shqiptarë. Që në Qershor Ministria e Brendshme ka bërë thirrje të vazhdueshme që qytetarët të bëjnë sa më parë aplikimet për mjete identifikimi në mënyrë që të mos lihen për ditët e fundit.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me Shqipërinë edhe përtej 30 viteve të ardhshme