Rama homazhe për Ismail Qemalin: Shmangu vëllavrasje dhe përçarjen! I bëri shqiptarët faktor në shoqërinë e kombeve të lira

Rama homazhe për Ismail Qemalin: Shmangu vëllavrasje dhe përçarjen! I bëri shqiptarët faktor në shoqërinë e kombeve të lira

Edi Rama dhe Ismail Qemali

Në përvjetorin e lindjes së Ismail Qemal Vlorës, kryeministri Edi Rama ka bërë homazhe duke e vlerësuar atë si themeluesin e shtetit shqiptar.

Duke përmendur rolin e Ismail Qemalit në bisedimet me fuqitë e mëdha Rama shkruan se ai u bë goja dhe fytyra e qindra e mijëra shqiptarëve kur bëhej fjalë për kufijtë e Shqipërisë.

Rama shkruan se Ismail Qemali ishte mendjehapur e luajal duke u bërë shembull i lartësive njerëzore dhe morale për tërë brezat e mëpasme. Ai shmangu vëllavrasje dhe përçarje dhe e bëri të pakthyeshme dinamikën e shqiptarëve si faktor në shoqërinë e kombeve të lirë.

HOMAZH

Njeriu që fati zgjodhi për ne, për të vendosur mbi kryet e Nënës Shqipëri, kurorën e sovranitetit, ishte një shqiptar i kurorëzuar nga virtytet dhe hiret. Edhe jetën e mbylli, si një hero i qetë, nën palmën e martirit. Sado larg të shtrihet vështrimi ynë në histori dhe në kohë, do të shëmbëllejë gjithmonë e bardhë fytyra e hijshme dhe ogurmirë e kasnecit të Pavarësisë, Ismail Qemal Vlorës.

Vetmitar e megjithatë kurdoherë me dishepuj, shqiptar unik e kozmopolit që kur i thonë ha bukë krejt më vëte, Ismail Qemal Vlora çau me jetën e tij një shteg që sot është udhërrëfim i sigurtë për këdo dëshiron që Shqipërisë t’i jetë shërbestar.

Oxhak i vjetër

Me dashuri u martua me një zonjë jo të fesë së tij, prej dashurisë la të mirat e një pushteti të trashëguar, për, siç i shkruan trashëgimtarit të Osmanit, “të bërë diçka për vendin tim, Shqipërinë”.

Që shqiptarëve t’u mbetej në fund midis tyre, të paktën atdhe-dashuria, shpërfilli deri pushtetin që i dha jo trashëgimia, por historia, gjatë një pleqërie kaluar syrgjyneve.

Diti sa e sa herë t’ja fillonte nga e para, zemrën plot zjarr e dashuri, si për shembull kur megjithë hallet e moshës u mandatua nga shqiptarët e Amerikës t’u printe në luftën politike për mbrojtjen e atdheut në Konferencën e Paqes.

Dialogoi me të paarsyeshmit, u bë goja dhe fytyra e qindra e mijëra shqiptarëve të panjohur që Shqipërinë e deshën njësoj e për të bënë ç’mundën, u dha dorën atyre që nën mëngë fshihnin kamën, shmangu vëllavrasje dhe përçarje dhe e bëri të pakthyeshme dinamikën e shqiptarëve si faktor në shoqërinë e kombeve të lirë, duke na lënë kështu një trashëgimi po aq të vyer sa edhe të rrallë.

Nuk di për çfarë t’i themi këtij të pavdekshmi faleminderit më parë në këtë përvjetor të lindjes së tij. Në mendje më vijnë vetëm një grusht me fjalë: Për Shqipërinë që bëre Zonjë, o Ati ynë, brez pas brezi të qofshim falë! Të PAHARRUESHËM

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jul Çezari: 16/01/2021 20:13

  Po duhet një bust dinjitoz,para Kryeministrisë në vend të Kërpudhave...Duhet një Bulevard e një Shesh me emrin e Të Nderuarit Ismail Bej Vlora...

  Përgjigju
 • Koment: 16/01/2021 17:39

  Pooo pikërisht antipodi i hartuesit të homazhit.

  Përgjigju
 • Qytetar: 16/01/2021 14:01

  Nje bust dinjitoz i duhet vendos ne Tirane (jo si ai qe eshte vendos i pa pershtatshem per te) dhe nje tjeter ne Prishtine...

  Përgjigju
  • Trnakop Kacija: 16/01/2021 15:18

   Edhe nje bust ne Shkup ( perveq Tiranes dhe Prishtines).

 • xhixhi: 16/01/2021 12:32

  flamurin duhej ta ngrinte ne Prizren ky babushi...sepse atje ka qene plani...dhe do ishte ndryshe Shqiperia..jo kjo qe eshte..copa copa

  Përgjigju
 • Respekt: 16/01/2021 12:28

  Shkëlqyeshëm!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Shqipëria për herë të parë nuk linjëzohet me BE, Rama: Të përditësohet deklarata, të dënojë shpalljen e zisë kombëtare në Serbi

Shqipëria për herë të parë nuk linjëzohet me BE, Rama: Të përditësohet deklarata, të dënojë shpalljen e zisë kombëtare në Serbi