Rama i kërkoi SPAK ta hetojë pas shpalljes 'non grata', Berisha: I trembur gjer në palcë! Ulërinte i tmerruar 'erdhi Saliu'

Sali Berisha ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama kritikoi një ditë më parë SPAK, gjatë fjalës së tij në Kongresin e PS, se përse nuk kishte hetuar ish-kryeministrin pasi SHBA e shpalli 'non grata'.

Me një postim në Facebook, këtë kërkesë të Ramës, Berisha e cilëson si një 'kërkesë për shpëtim'. Sipas tij 'Ramës i ka hyrë frika në palcë', ndërsa duke e konsideruar veten dhe Grupin e Rithemelimit si opozita e vërtetë, ai shkruan se ata do ta 'arkivojnë kryeministrin në inceneratorin e hedhurinave të historisë'.

"Miq, kongresi i djeshëm i PS u parapri nga ngjarje të rëndësishme: legalizimin e drogës dhe tërbimin e Edvinit në studion e Opinion të enjten që kaloi për aferën e djegsave. Kështu, kongresi filloi si Kanabo-Kongres dhe  përfundoi si SPAK dhe Sali Kongres, me fjalë të tjera si kongresi i Lepurit në Bark. Dje kreu i organizatës kriminale, në një fjalim të denjë për dajon e tij Koleka që kërkonte në dhjetor të vitit 1990 të futeshin tanket kundër studentëve, ulurinte i tmerruar ‘erdhi Saliu apo Berisha ante portam’. Njëlloj si dajua e tij xhelat i shqiptarëve Spiro Koleka, që kërkonte të shtypej me tanke opozita, Rama thërriste i trembur gjer në palcë ‘në djall të vejë opozita’ dhe çirrej në kup të qiellit ndihmë dhe me klithmat skape, skape ndërsente SPAK-un e Partisë. Kështu, ai me zë dhe figurë i kërkoi dhe i bëri thirrje SPAK-ut: Më shpëtoni nga Sali Berisha. Në fakt ndjesitë nuk e gënjejnë, ai është i pashpresë! Opozita e vërtetë, më shpejt se sa ai vet mendon, do ta arkivoje atë në inceneratorin e hedhurinave të historisë", shkruan Berisha.

Sipas Berishës, me deklaratat e një ditë më parë, Rama e shpalli SPAK 'krijesë të dashur të PS'.

"Por Rama dje, pjesën më kryesore të fjalës së tij koprolalike e çjerrëse ia kushtoi SPAK-ut të partisë. Kështu ai nën moton ‘Skape por mos guxo të më prekësh’ shpalli botërisht SPAK krijesë të dashur të Partisë Socialiste. Madje megjithëse SPAK sipas tij ishte krijesë e tij dhe partisë së tij të krimit, ai vet ishte i gatshëm të ndihmonte organin e partisë e te kapte për veshi e zverku zyrtarët e tij e t'i dërgonte në SPAK. Por jo vetëm kaq, por ai ishte i gatshëm edhe të shkonte vet e te zbulonte aty kuçedrën e korrupsionit duke ju thënë shqiptareve mos kujtoni se është ai vet, Edi Rama kuçedra e Korrupsionit. Te dashur miq, po ato motive që e detyruan Edvinin të ngrihet ditën e enjte për te ikur nga emisioni i Opinionit kur moderatori i emisionit filloi ti shfaqi në ekran dokumentat përvëluese që faktojnë, certifikojnë Ramën si kreun e organizatës kriminale të djegave, e shtynë atë t’i kërkonte SPAKut të partisë të mos guxonte të kryente aktin e tradhtisë së larte të interpretimit të mbështetjes se tij dhe të PS si dobësi dhe të guxonte të merrej me atë dhe bosët e tjerë ministra  të organizatës kriminale të incineratorëve sepse do shkrumbohej në flakët e tyre. Përveç këtyre, pasi presidenti i republikës Meta njoftoi krijimin pranë institucionit të Presidencës  të Komitetit të Transparencës për aferën e 430 milionë eurove te djegsave, ai doli vet ne Konference Shtypi në vend të Gjiknurit, për të cilin ishin njoftuar mediat.  I tronditur, i sfazuar dhe në panik të thelle ai përsëriti për SPAK-un e Partisë te gjitha ledhatimet dhe kërcënimet qe kishte lëshuar në pak orë më parë në kongresin e partisë. Si përfundim të dashur miq, Kongresi mbaroi por në të vërtetë kreut të organizatës kriminale të inceneratorëve Edi Ramës i hyri dhe me thellë lepuri në bark", tha Berisha.

Rama kritikoi dje SPAK përse nuk ka nisur deri më tani një hetim ndaj Sali Berishës, i shpallur ‘Non Grata’ nga aleati më i madh i Shqipërisë, Shtetet e bashkuara të Amerikë. Kjo jo si një mënyrë për të bërë presion ndaj SPAK, por sipas Ramës, për të qartësuar të gjithë shqiptarët nëse akuzat e DASH ndaj Berishës se ka kryer korrupsion dhe minuar demokracinë, qëndrojnë ose jo.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jari: 10/04/2022 20:13

  E more Sale, more Sale e bëre siç deshe vetë, u rinove,

  Përgjigju
 • Luli: 10/04/2022 14:55

  Mos e pyet o Sali Ke shume te drejte je bere tmerri i Shqiptareve.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Pjesëmarrësi i bën Dua Lipës ‘pyetjen e sikletshme’ tipike shqiptare, reagimi i këngëtares është epik

Pjesëmarrësi i bën Dua Lipës ‘pyetjen e sikletshme’ tipike shqiptare, reagimi i këngëtares është epik