Rama inspekton Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë: Vlorës po i rikthehet sheshi simbol, spektakël

Kryeministri Edi Rama inspektoi ditën e sotme ecurinë e punimeve në sheshin e Flamurit që po ndryshon pamjen e derisotme të qendrës dhe infrastrukturën lidhëse të Transballkanikes me zonën e portit në Vlorë. Projekti që ka nisur dhe po ecën me ritme të shpejta për rikualifikimin urban të sheshit dhe ndërtimin e Parkut parasheh edhe integrimin e kësaj hapësire me Lungomaren deri tek tuneli.

Projekti i sheshit dhe parkut, shpjeguan zbatuesit e punimeve, është konceptuar me të paktën 16 lloje të ndryshme palmash, ku mbi 80% shtohen të reja.

 “Do të punohet me nivele të ndryshme, për të krijuar një konfiguracion të plotë”, - u shprehën ata.

E gjithë hapësira është pastruar nga ndërtimet informale, duke u krijuar një hapësirë deri dje e padukshme nga ndërtimet që kishin zënë pamjen dhe lidhjen e Sheshit të Flamurit me detin. Ndërkohë sipas nënkryetarit të Bashkisë Vlorë, Afrin Qendro, kanë përfunduar punimet nëntokësore.

“Disiplinuam ujërat e bardha sepse këtu ujërat e bardha bashkoheshin me të zezat”, - u shpreh Qendro.

Rreth 80% e sipërfaqes së projektit tashmë ka marrë formë, ndërsa punimet janë intensifikuar dhe po shkojnë drejt përfundimit. Kryeministri Rama shprehu kënaqësinë që Vlorës i rikthehet sheshi simbol me një hapësirë cilësisht të re, e integruar me pjesët e tjera të qytetit, duke shtuar se “nga sheshi i Flamurit deri tek tuneli shkon pa ndërprerje, duke ecur ose me biçikletë”.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zeni: 26/06/2021 23:46

  Shif Durresin se e fundose mer kriminel....i nxore rrenjet REPUBLIKA PO HUMB NJE QYTET OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO PIKTOR QE AS PIKTOR SJE

  Përgjigju
 • so fair, so good: 26/06/2021 15:31

  Cila Kúshtetute i jep te drejte ketij njeriu te neperkembe Pushtetin Vendor e zgjedhur per dy here radhazi nga vota e Polullit? Per sa kohe nuk ben transparanece e nuk e jep e nuk japin shpjegime se cfare e perse e si ka ndodhur kjo situate eshte ilustrim i asaj qe quhet M A F I A . – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Minstrit per akordimin e fondit per studimin e fizibilitetit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per miratimin e studimit te fizibilitetit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per akordimin e fondeve per nisjen e gares per realizimin e nje projekti (te pjesshem zakonisht = pa kanalizime, pa ujrat e bardha, pa ujrat e zeza, pa elektricitet, pa telefoni e internet, … …., – objekt per studime, prishje-ndreqje, akordim fondesh te reja, e evente-ngjarje te tjera …), – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per shpalljen e tenderit per realizimin e projektit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per shpalljen e fituesit te gares per realizimin e projektit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per inagurimin e fillimit te punimeve per realizimin e projektit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per inspektimin e pare te ecurise se punimeve per realizmin e projektit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per inspektimin e dyte ….. , – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per inspektimin e trete ….. , – ….. deri te i teti e ndoshta te i dymbedhjeti me legjislaturen e re ….. , – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per inagurimin e perfundimit te punimeve, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per falenderimin dhe shprehjen e mirenjohjes per Kompanine Fituese/Realizuese te projektit, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per falenderim dhe shprehjen e mirenjohjes Misionit te Be-se, Ambasades X e Y per mbeshtetjen e pakufishme per aprovimin dhe realizimin e ketij projekti madhor = nje rruge lagjeje, – Event-ngjarje me pjesemarrjen e Kryeministrit/Ministrit per KORRIGJIMIN e projektit fillestar dhe punimeve te ndjekura e realizuara, event pas eventi, sepse jane pa kanalizime, pa ujrat e bardha, pa ujrat e zeza, pa elektricitet, pa telefoni e internet, … …., – …, – …, – …, Thelbi: – kemi nje FUSHATE PERMANENTE = TE GJITHEHERSHME ELEKTORALE, – kemi sajdisjen bizantino-politeske te perfaqesuesve te faktorit nderkombetar (ata qe behen pjese…!), – kemi shfaqjen permanente = te gjithehershme te ’rrjedholucionit ’ KULTUROR ”nga fitorja ne fitorje”, – kemi qe degjojme e percojme mediatikisht fjalime me synime per te qene te shkurtra e nuk dime perse na dalin faktikisht me te gjatat nga ato te organizatoreve e financuesve te event-ngjarjeve, por edhe koherave, vendeve e personazheve me te sukseshem ne administrim e politike publike ne vendet rreth e rreth nesh, pa shkuar me larg…. ?! – kemi qe do duhej bere transparente dhe vene ne peshore kostoja e projektit te realizuar e paguar nga fondet publike e/o donatore=dhuruese dhe kostot per marketingun politik, duke filluar nga koha e punes e Kryeministrit/Ministrit dhe gjithe shpures shoqeruese, e makinave e karburanteve, e njerezeve qe ne vend te bejne ndonje pune e/o japin ndonje llogari behen pjese e dekorit mediatik te ceremonive te shkruara e pak te realizuara vertete, – N.Q.S. DO TE PROVONIM, TE PAKTEN, TE PERGJYSMONIM KOSTOT REALE TE KESAJ FUSHATE ELEKTORALE PERMANENTE=TE PERHERSHME, SA RRUGE, KANALIZIME TE UJRAVE TE BARDHA E TE ZEZA, ELEKTIRICITET, TELEFONI, …, …, ETJ. ETJ. DO TE ISHIN, JO SOT, POR PREJ SHUME E SHUME KOHESH TE BERA E ME STANDARTE VERTETE EURO-ATLANTIKE?

  Përgjigju
 • Vera: 26/06/2021 14:09

  Prape ky. Tani jo me me kryetarin por nen kryetarin. Te hipte vetja ne qef thone shkodranet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto